Biden nebývale ostře o Číně: „Když mají problémy špatní lidé, dělají špatné věci“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Spojených států amerických Joe Biden během čtvrteční benefiční akce Demokratické strany prohlásil, že ekonomické potíže, ve kterých se Čína v posledních letech ocitla, představují „časovanou bombu.“ Údaje, na kterých Biden své poznatky o druhé největší ekonomice světa vystavěl, jsou však značně nepřesné. Prezident také uvedl, že vedení Komunistické strany Číny považuje za „špatné chlapíky“.
Podle Bidena je Čína v problémech, protože její hospodářský růst zpomaluje a má „nejvyšší míru nezaměstnanosti.“ Kritizoval také čínskou mezinárodní iniciativu Nové hedvábné stezky, jejímž prostřednictvím chce Čína skrze masivní investice do infrastruktury propojit svoji silnou exportně zaměřenou ekonomiku se světovými trhy. Tu prezident považuje za čínský komplot, jak uvrhnout rozvojové země do dluhové pasti a tedy do politické závislosti.
„Čínská ekonomika rostla o 8% ročně, nyní se toto číslo přiblížilo 2%,“ prohlásil konkrétně Biden. Také řekl, že v Číně je „více důchodců než lidí v produktivním věku.“
„Takže mají potíže,“ uzavřel své úvahy Biden. „A to není dobře, protože když špatní chlapíci jsou v problémech, tak dělají špatné věci,“ varoval před agresivnější zahraniční politikou, ke které by se v reakci na domácí problémy mohlo čínské vedení uchýlit.
US President Joe Biden calls China "ticking time bomb" because of its economic challenges pic.twitter.com/dgq60CCUau
— TRT World Now (@TRTWorldNow) August 11, 2023
Bidenem uvedené statistické údaje však nejsou přesné. Zatímco ohledně zpomaleného hospodářského růstu se prezident příliš nemýlil (podle údajů Světové banky čínská ekonomika loni prožila 3% růst), v otázce demografického rozložení se Biden sekl o stamilióny lidí – v produktivním věku je v Číně okolo 65% populace.
Je pravdou, že oproti předchozím dvěma desetiletím se čínský ekonomický boom výrazně zpomalil. Zatímco na přelomu milénia nebylo překvapením, když procenta meziročního růstu dosahovala dvouciferných hodnot, nyní experti očekávají růst okolo 5%. Americký prezident však potíže čínského hospodářství výrazně zveličuje.
Biden se o největším geopolitickém rivalu své země kriticky vyjadřuje celkem pravidelně. Letos v červnu například veřejně označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora a zpochybnil jeho kontrolu nad čínskou armádou. Biden tak učinil jen den poté, co se americký ministr zahraničí Anthony Blinken vrátil z Pekingu, kde se pokoušel stabilizovat dlouhodobě se zhoršující americko-čínské vztahy.