Tři čtvrtiny podniků v poválečném Československu nebyly znárodněny komunisty, ale dekretem prezidenta Beneše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po pádu komunismu v roce 1989 jsme se začali učit úctě k soukromému majetku. Majetek, který za komunistů patřil státu, budeme vracet původním vlastníkům a budeme privatizovat, říkali noví demokratičtí vládci. Tvrdili, že každý soukromý majitel je lepší než stát, protože se o svůj majetek stará lépe. Za ty, kteří vše znárodňovali, byli označováni komunisté, kteří se chopili vlády během únorového puče v roce 1948. Úplně jsme přitom ignorovali, že většina podniků byla znárodněna na základě čtyř dekretů prezidenta republiky Edvarda Beneše, přijatých 24. října 1945. Z hlediska počtu zaměstnanců byly znárodněny dvě třetiny podniků, z hlediska podílu na tvorbě HDP skoro tři čtvrtiny.
Poválečné znárodňování bylo společným dílem tehdejší – v našem současném chápání – ještě demokratické politické reprezentace. A bylo výsledkem celkového společenského konsenzu. Ovšem i kvůli tomu to měli po Únoru 48 komunisté mnohem snazší. Zejména Národní socialisté umetli komunistům cestu, lidovci se pak už jen přidali.
Byla to naivita nebo chybný kalkul…?
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.