Tvrdý trest pro lékařku. Pět a půl roku vězení za údajné hanobení ruské armády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský soud poslal na 5,5 roku do vězení pediatričku Naděždu Bujanovovou, kterou shledal vinnou ze šíření lživých zpráv o ruské armádě. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Osmašedesátiletá lékařka obvinění už dříve odmítla. Za lživé ruské úřady pokládají veškeré informace, které nejsou v souladu s oficiální verzí Moskvy o válce proti Ukrajině.
Soud uznal Bujanovovou vinnou ze spáchání trestného činu veřejného šíření vědomě lživých informací o nasazení ozbrojených sil Ruské federace, napsal TASS, podle něhož prokuratura pro seniorku žádala šest let za mřížemi.
Příčinou doktorčina stíhání se stalo tvrzení Anastasije Akinšinové, bývalé manželky vojáka zabitého během ruské invaze na Ukrajinu. Ta do ordinace lékařky přivedla sedmiletého syna na vyšetření a když chlapec začal zlobit, vysvětlovala, že se mu stýská po otci. Pediatrička jí údajně řekla, že její muž byl pro pro Ukrajinu "legitimní cíl" a že Rusko si vše "zavinilo samo".
Bujanovová popírá, že by něco takového pronesla, jde podle ní o pomluvu. Podle obhájců neexistují důkazy o tom, že by se tento rozhovor uskutečnil. Minulý týden se lékařka podle serveru Mediazona v soudní síni rozplakala. Ve své řeči uvedla, že se narodila v době Sovětského svazu na Ukrajině, ale její otec byl Rus a matka Běloruska. "Jsem spjata se třemi národy: ruským, ukrajinským a běloruským," uvedla zdravotnice, která tři desetiletí žije v Rusku. Dodala, že si mezi trojicí národů nechce vybírat.
Prokurátoři v létě předvedli sedmiletého syna Akinšinové - který podle obhájců Bujanovové v době údajného rozhovoru v místnosti nebyl - aby svědčil proti lékařce, napsala už dříve agentura AFP. Dítě podle ní u soudu podpořilo obžalobu a tvrdilo, že Bujanovová řekla, že "Rusko je agresorská země a zabíjí mírumilovné lidi na Ukrajině". Prohlásil také, že lékařka jeho otce označila za "legitimní cíl" pro Ukrajinu. Obhajoba upozornila, že chlapec použil ve výpovědi fráze, ke kterým by se dítě jeho věku pravděpodobně přirozeně neuchýlilo. Soud námitky obhájců neuznal.
Krátce po vpádu ruských vojsk do sousední země ruští zákonodárci schválili zákony postihující diskreditaci ozbrojených sil a šíření takzvaně lživých informací o armádě, za což hrozí roky vězení. Podle kritiků ruského režimu je cílem umlčet jakékoliv výhrady proti invazi a proti počínání Kremlu.
Podle agentury Reuters skupina zdravotníků napsala otevřený dopis na obranu Bujanovové, petice za její propuštění nasbírala přes 6000 podpisů. Případ lékařky je součástí širšího trendu v Rusku, kdy se lidé navzájem udávají za údajné politické zločiny, podotkl Reuters. Její případ ukazuje míru represí v Rusku, napsala dříve AFP a podotkla, že země už zažila stovky soudních procesů proti lidem obviněným z kritiky invaze.
Případ Bujanovové je však podle agentury označován jako obzvláště tvrdý. Mnozí jako důvod pro zacházení s lékařkou vidí její rodiště - ukrajinský Lvov, dodala AFP. Na internetu se dříve objevila fotografie Bujanovové stojící ve zdemolovaném bytě po razii bezpečnostních služeb a sama lékařka uvedla, že utrpěla zranění hlavy poté, co vůz, jenž ji převážel k soudu, náhle zabrzdil.