Nečekaný problém. Stanjurovi v rozpočtu chybí 20 miliard na podporu obnovitelných zdrojů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V návrhu rozpočtu na příští rok chybí 20 miliard na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo financí uvedlo, že ještě zjišťuje, zda dotace neomezit, nicméně stejný návrh vloni nevyšel. Podle opozice jsou v tuto chvíli dvě možnosti: buď to zaplatí průmysl, nebo stát sáhne po další mimorozpočtové půjčce.
Na případ upozornil server Seznam Zprávy. V návrhu rozpočtu na rok 2025 chybí 20 miliard korun, které by stát měl podle zákona solárních a jiných dotovaných elektráren. Vláda však peníze potřebuje na jiné účely a na to, aby dodržela svůj ústřední slib ohledně snižování schodku. Ten je v tuto chvíli navržen ve výši 230 miliard.
MF podle serveru reagovalo s tím, že se stále jedná o tom, zda by šlo celkový objem na obnovitelné zdroje snížit. Letos má podpora činit podle posledních odhadů 36,8 miliardy korun, z toho státní rozpočet zaplatí 12,85 miliardy. Zbytek se rozpočítává do faktur spotřebitelů, tedy rovnou do cen elektřiny. Tento příspěvek už je však na stropě 599 korun za megawatthodinu včetně DPH, což je maximum, které u domácností povoluje zákon. Ke zvýšení by teoreticky mohlo dojít u firem, nicméně proti tomu se už jejich zástupce opakovaně ostře vymezily.
Podobně ostře pak na adresu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) hovoří také představitelé opozičního hnutí ANO. „V rozpočtu chybí 20 miliard na podporu obnovitelných zdrojů energie. A ministerstvo financí se už ani nesnaží to rozporovat a klidně přiznává, že to teprve řeší. A možnosti? Nechat to zaplatit průmysl, případně další mimorozpočtová půjčka. Pane Stanjuro, běžte už od toho,“ vzkázala Stanjurovi jeho předchůdkyně Alena Schillerová (ANO) na síti X.
Její straník a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že návrh rozpočtu na příští rok nebyl zjevně pečlivě projednán. „Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Kdyby ministr Stanjura státní rozpočet s jednotlivými ministry a jejich týmy řádně, v detailu a s předstihem projednával a nepřekvapoval je svými návrhy, nemusel by dnes být takový chaos,“ uvedl Havlíček na síti X.
Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) uvedl, že jej i přes opakovaná jednání s ministry návrh rozpočtu nepříjemně překvapil s ohledem na poplatky za podporované zdroje energie. „Částka 8,5 miliardy korun nepokryje ani zákonem dané mininum nákladů, takže hrozí další rána konkurenceschopnosti českého průmyslu. Pokud vláda nemá jiné řešení, máme vážné obavy z dalšího růstu cen energií pro firmy a zhoršení konkurenceschopnosti ČR,“ uvedl prezident SP ČR Jan Rafaj v tiskové zprávě.
Jedná se o další z řady problémů, který vláda s návrhem rozpočtu na příští rok řeší. S prvním přišel krátce po zveřejnění ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který chce sedm miliard na podporu dostupného bydlení s tím, že pokud je nedostane, Piráti návrh rozpočtu nepodpoří. Větší objem peněz žádá také ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Dalším výrazným sporem pak je, zda by příští rok měla pokračovat takzvaná mimořádná daň, neboli windfall tax. Právě ta by rovněž mohla posloužit k částečnému pokrytí těchto chybějících dvaceti miliard. Podle celé řady expertů je nicméně navržený schodek ve výši 230 miliard pro nekrizový rok extrémně vysoký.