Věřil v Boha a své pistole. Česko si připomíná památku odbojáře Morávka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika si ve čtvrtek připomíná 82. výročí úmrtí Václava Morávka, legendárního odbojáře a brigádního generála in memoriam. Jeho památku uctili běžní lidé, ale také úřady a politici.
„Věřím v Boha a ve své pistole! – s tímto krédem štábní kapitán Václav Morávek dlouho unikal gestapu. Několikrát se doslova prostřílel z obklíčení, až na osudnou přestřelku na pražském Prašném mostě. Přesně před 82 lety se stal hrdina z odbojové skupiny Tři králové legendou,“ uvedlo například ministerstvo obrány na sociální síti X.
„Věřím v Boha a ve své pistole!“ – s tímto krédem štábní kapitán Václav Morávek dlouho unikal gestapu. Několikrát se doslova prostřílel z obklíčení, až na osudnou přestřelku na pražském Prašném mostě. Přesně před 82 lety se stal hrdina z odbojové skupiny Tři králové legendou. pic.twitter.com/rK4YICuInW
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) March 21, 2024
„Věřil v Boha a své pistole. A v boji za svobodné Československo padl v přestřelce s gestapem. Stalo se tak přesně před 82 lety – 21. března 1942. Štábní kapitán Václav Morávek je náš velký národní hrdina. Byl jedním z obávané odbojové skupiny „Tři králové“, kterou tvořil společně s J. Mašínem a J. Balabánem. Skupiny, která německým vrahům našeho národa dokázala pořádně „zatopit“. Skupiny, díky které mohl náš odboj udržovat kontakt s naším exilem. Skupiny, která pro Londýn získávala cenné informace,“ uvedl zase senátor Zdeněk Hraba.
Morávek se narodil v roce 1904 a v meziválečném období sloužil jako důstojník československé armády. Za druhé světové války se stal klíčovou postavou československého protinacistického odboje.
Štábní kapitán Morávek byl jednou z nejvýraznějších osobností českého protinacistického odboje. V ilegalitě působil od jara 1940, a to jako člen skupiny „Tří králů“. Proslul svými útěky i provokacemi nacistů a také jako excelentní střelec. Pod upravenými oděvy a v bederních pouzdrech, které mu na míru ušil jeho krejčí, nosil dvě pistole a množství zásobníků se střelivem.
Ve zpravodajsko-diverzní skupině Tří králů působili vedle nejmladšího Morávka ještě Josef Balabán a Josef Mašín. Skupina shromažďovala informace o životě v protektorátu, které posílala do Londýna. Rozšiřovala také ilegální tiskoviny. Morávek přežil z trojice nejdéle: padl při přestřelce s gestapem, která se odehrála v březnu 1942 poblíž dnešní zastávky Prašný most.