Francouzský soud potrestal „obchodníky se smrtí“ až 15 lety vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzský soud shledal vinnými 18 lidí v rozsáhlém procesu s pašeráckou sítí, která převáděla migranty přes Lamanšský průliv z Francie do Británie. Až 15leté tresty odnětí svobody vynesl dnes soud v severofrancouzském Lille pro členy převaděčské skupiny, z nichž většina byla irácko-kurdského původu, informují agentury AFP a AP.
Síť v letech 2020 až 2022 z velké části kontrolovala převádění migrantů ze severní Francie do Anglie. Obžalovaní byli dopadeni v roce 2022 díky celoevropské policejní operaci. Ta vedla k desítkám zatčení a zabavení vybavení, které pašeráci při převozu používali - mimo jiné čluny, záchranné vesty, přívěsné motory a pádla. Úřady zabavily také velký obnos v hotovosti.
Soud v Lille dnes odsoudil šestadvacetiletého muže z Iráku, který byl jedním z vůdců skupiny, k 15 letům vězení a pokutě 200 000 eur (přibližně pět milionů korun). Muž byl již dvakrát odsouzen za napomáhání k nelegálnímu pobyt. V rámci soudního procesu byl v říjnu také vykázán ze soudní síně poté, co vyhrožoval tlumočníkům.
Další tresty pro členy pašerácké skupiny se pohybovaly od dvou do deseti let vězení, většina z nich ale u soudu nebyla osobně přítomna. Někteří se slyšení účastnili na dálku z různých věznic v severní Francii, po jiných úřady pátrají. Čtrnáct z osmnácti obžalovaných pocházelo z Iráku, ostatní z Íránu, Polska, Francie a Nizozemska. Jednalo se převážně o muže, jedna z odsouzených je žena. Všichni byli z Francie trvale vyhoštěni. Na devět obžalovaných odsouzených v nepřítomnosti byl vydán zatykač, informuje AFP.
Obžalovaní mají deset dní na podání odvolání, rozsudek ještě není pravomocný, připomíná s odvoláním na francouzské úřady agentura AFP.
"Tyto tresty jsou samozřejmě velmi přísné. Svědčí to o rozsahu případu a o záměru soudu pašeráctví přísně trestat," řekl právní zástupce jednoho z obžalovaných.
Na začátku závěrečné řeči označila státní zástupkyně případ za "rozsáhlý" a s mezinárodními důsledky. "Obžalovaní nejsou dobrovolníci pomáhající svým bližním, ale obchodníci se smrtí," řekla prokurátorka a popsala lodě naložené "až patnáctinásobkem jejich skutečné kapacity".
Letošní rok byl z hlediska pokusů o přeplutí Lamanšského průlivu obzvláště smrtící, připomíná agentura AP, zemřelo při něm 56 lidí, což je od roku 2018 zatím nejvyšší počet. Jen v letošním roce se na nebezpečný pokus překonat průliv z Francie do Británie vydalo na 31 000 migrantů, což je víc než za celý rok 2023, ale méně než v roce 2022.