KOMENTÁŘ Jiřího Peňáse

Vodní Zajíc doporučuje šetřit síly

KOMENTÁŘ Jiřího Peňáse
Vodní Zajíc doporučuje šetřit síly

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Je určitě dost lidí, kteří za necelý týden sice k volbám půjdou, na výsledky pohlédnou, ale jinak jsou klidní a příliš je ta věc nebere. Dokonce ani výstřední alternativa, že by to dopadlo, jak nikdo nepředpokládá, v nich nevyvolává zvláštní pohnutí. Nemusí to být jen proto, že jsou lhostejní, ale také proto, že nějak vědí, že se toho zase tak moc nestane.

Tito lidé, a autor článku se k nim počítá, mají za to, že neustálé soustředění se na politické věci a na konkrétní osoby na jejich špičkách je přehnané, přemrštěné, a hlavně se skutečně důležitými věcmi života zas tak nesouvisí. Jejich hodnota a kvalita vzniká jinak a souvisí s něčím jiným, než kdo bude sedět na Hradě. Je sice fakt, že kdo pamatuje éru Václava Havla, má jaksi hřejivý pocit, že tam byl, ale ruku na srdce, vedlo se mu v životě pak o moc jinak, když tam potom byli ti pánové další? Asi ne. Nebo ne kvůli nim.

Je třeba dost lidí, kteří nemají rádi dosluhujícího prezidenta, ale těžko by asi řekli, že za těch deset let, které právě uběhly, ovlivnil jejich osobní životy nějak podstatně. Nejspíš je vlastně ani tenhle svérázný prezident neovlivnil vůbec nijak. Ve skutečnosti jim spíš pomohl, protože z něj aspoň mohli citově a emočně těžit, za což by mu mohli být dodatečně vděční. Neslaný nemastný prezident, kterého si teď doufejme zvolíme, je začne spíš po čase nudit, což je samozřejmě správně.

Jistě, existují dobré důvody, aby se tam nedostal podvodník nebo blázen, ale kdyby se tak náhodou stalo, je dobré si uvědomit, že by se tak stalo z vůle lidu. Byly doby, kdy lid, aspoň v představách demokratů, byl posvátný a jeho vůle svatá a nenapadnutelná.

My, kteří jsme k této formě liduvlády byli vždy skeptičtí, víme, jak to s tím lidem je, ale už je pozdě něco měnit. Samozřejmě že je lepší panovníka od mala na jeho úřad vychovávat, ale to se má za překonané, tak to máme za to. Zvláště volby, kdy se volí jednotlivec, pak připomínají estrádu Lid hledá superstar a my máme zrovna hodně slabý ročník, do kterého se ani nedali sehnat pořádní soutěžící. Ale to nevadí, vlastně je to svým způsobem dobře, svědčí to o jisté stabilitě země, byť není nijak oslňující. Jak známo, Číňané přejí při narození dítěte, ať žije v nezajímavých časech, a vědí proč.

Ostatně Číňané mají letos rok Zajíce. Vodního Zajíce, abychom byli přesní. A podle dr. Urbiše z Beskyd, který se v takových věcech vyzná, to vypadá docela nadějně: mělo by jít o rok spíše klidný, vhodný na zotavení po předchozím náročném roku Tygra. Lze prý dokonce očekávat diplomatické a politické dohody směřující k dosažení křehkého míru, píše dr. Urbiš. A doporučuje věnovat se regeneraci a posílení organismu před následujícím náročným rokem Draka. Na druhé straně vodní Zajíc prý prohlubuje citlivost, subjektivní pohledy na svět a podléhání jednostranným informacím vyvolávajícím strach, úzkost a napětí. Tak pozor.

A z Beskyd ještě rada od Lao-c: „Život je sled přirozených a samovolných změn. Nevzdoruj jim, jen by ses trápil. Ber skutečnost takovou, jaká je. Nech věci plynout, ať plynou kamkoli.“