V tuto chvíli z NATO vystoupit nelze, nemáme armádu, která by nás bránila, řekl Okamura
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud by bylo nyní vyhlášeno referendum o vystoupení z NATO, nevím, zda bych k němu šel. V současnosti ale nemáme jinou alternativu než v NATO zůstat, protože nemáme armádu, která by nás bránila. Uvedl to šéf SPD Tomio Okamura. Hnutí přitom dlouhodobě referendum o vystoupení z NATO prosazuje. Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil Okamurův postoj za absurdní.
Okamury se na vystoupení z NATO v Partii na CNN Prima News ptal ministr pro vědu a výzkum a někdejší šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). „Podporuje SPD vystoupení z NATO? Jste ohrožením pro bezpečnostní situaci, nebo ne?“ řekl Okamura. Místopředseda sněmovny Skopeček se také ptal, jak by v případném referendu hlasovat sám Okamura.
Ten odmítl, že by hnutí SPD podporovalo přímo vystoupení, chce ale, aby lidé měli možnost si rozhodnout v referendu, zda chtějí v Severoatlantické alianci zůstat. „Pakliže občané sesbírají 250 tisíc podpisů na vypsání referanda, tak mají mít právo si rozhodnout, zda chtějí v NATO zůstat,“ uvedl Okamura.
Nyní však podle něj vystoupení z NATO nedává smysl. „V tuto chvíli nemáme vybudovanou jinou alternativu, abychom mohli být neutrální zemí. Chceme posílit aktivní zálohy, vybudovat armádu, aby se Česká republika mohla bránit. V tuto chvíli bychom se mohli ocitnout ve vakuu, protože vy jste úplně zničili armádu. takže nemáme jinou alternativu než pokračovat v NATO, protože nemáme armádu, která by nás bránila,“ řekl Okamura.
„V tuto chvíli, kdyby to referendum bylo, tak já bych byl pro neutralitu jako Rakousko. Asi bych váhal, jestli bych k takovému referendu šel,“ dodal Okamura.
„Vy jste teď řekl, že byste vypsal referendum, ke kterému byste nešel. To je absurdní úplně. To je možný partner hnutí ANO a jeho postoj k zásadní otázce ukotvení České republiky v Severoatlantické alianci,“ řekl Skopeček.
Podobně jako Okamura se už dříve vyjádřil člen sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Ten uvedl, že SPD bude chtít referendum o členství v NATO, až bude kompletně přezbrojená česká armáda. „V této chvíli si myslím, že vystupovat z NATO není na stole, protože my si napřed musíme vybudovat svoji silnou armádu s tím, že naše armáda musí mít i dostatečné vybavení, co se týká materiálového zabezpečení, musí mít zbraňové systémy, musí mít protivzdušnou obranu,“ vysvětlil.
NATO je mrtvá organizace, psal v březnu Okamura
Na konci března Okamura na svém Facebooku uvedl, že NATO je mrtvá organizace. „Potvrzuje se to, co říkáme již dlouho. Turecko nyní odmítá dát zelenou obrannému plánu NATO pro Polsko a Pobaltí, dokud jí ostatní členové Aliance nepřislíbí větší politickou podporu v jejím boji proti Kurdům na severu Sýrie, napsala s odvoláním na několik aliančních zdrojů agentura Reuters. Česká republika musí hledat nové bezpečnostní zakotvení ve spolupráci se státy Visegrádu plus,“ psal tehdy Okamura.
„Hnutí SPD prosazuje právo občanů v referendu rozhodnout o členství v NATO. Politicky je přece jasné, že v NATO může být buď islamizovaná agresívní turecká diktatura, nebo Česká republika. Nekomentuji teď konkrétní plán NATO pro Pobaltí, ale krok Turecka dokazuje, že aliance již není akceschopná,“ dodal před pár týdny.
Okamura dlouhodobě odmítá zvyšování výdajů na obranu. V březnu odmítl účast na jednání všech sněmovních stran svolaném premiérem Petrem Fialou (ODS) s tím, že Fialův kabinet rozhodl o růstu obranných výdajů „o nás bez nás“. Stanoviska SPD a vlády k otázkám bezpečnosti se podle Okamury natolik liší, že jejich sblížení není v současné době reálné.
SPD podle Okamury prosazuje moderní, akceschopnou a silnou armádu se zaměřením na obranu našich občanů a území České republiky. „To je jasné, ale lišíme se v tom postupu,“ uvedl Okamura. Současný závazek NATO vydávat na obranu, respektive na zbrojení, částku ve výši dvě procenta HDP, což schválila Fialova vláda, plní pouze 23 ze 32 členských států NATO, 23 ze 32.
„Například Itálie dává na obranu – oni tomu říkají obrana, protože neposílají v takovém množství – vy posíláte zbraně na Ukrajinu, už se dali Ukrajincům 232 miliard, teď tam chcete dávat další z našich peněz, a to prostě je v současné situaci rozhodně nepřijatelné, je to nepřijatelné pro nás. No, a třeba Itálie dává, tuším, nebo přibližně – já to vím – 1,57 procenta HDP a italskou premiérku Meloni přijal i Donald Trump. Itálie je partnerem pro Spojené státy a tam probíhají ty vztahy zcela, řekl bych, standardním způsobem,“ uvedl Okamura.
Druhá věc podle něj je, za co ministerstvo obrany tyto peníze utrácí. „Výdaje Ministerstva obrany na zbrojení zásadním způsobem omezuje Fialovou vládou odsouhlasený nákup předražených amerických stíhaček F-35 s možností nosit jaderné zbraně, za které bylo jenom vloni v závěru roku zaplaceno Fialovou vládou 26 miliard korun. Dokonce jste dali oproti té plánované záloze 15 miliard, tak jste dokonce dali 11 miliard navíc na celkových 26 miliard. Vy jste zaplatili ještě peníze v předstihu, 11 miliard navíc,“ uvedl Okamura.
Ve zmíněném příspěvku z konce března Okamura uvedl, že podobně jako v roce 1938 „nemůžeme spoléhat na dnes již zdegenerovaný takzvaný Západ reprezentovaný Německem a Francií, které s námi mají zlé úmysly“. „Jsme pro ně jenom kolonie, ve které vidí odbytiště pro své šmejdy, levnou pracovní sílu a místo, ze kterého mohou vysávat zisky. Budujme společně naši střední Evropu, která se ubrání před islámem i velmocemi, které by nám chtěly diktovat,“ psal Okamura.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.