Agrese mezi troskami, střílelo se. Záchranáři z Rakouska i Německa skončili v Turecku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rakouští a němečtí záchranáři pozastavili záchranné práce po pondělním zničujícím zemětřesení v Turecku. V místě, kde pracovali, se totiž zhoršuje bezpečnostní situace, a obávají se proto o svou bezpečnost. Informuje o tom agentura APA s odkazem na podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise a agentura DPA.
Mezi místním skupinami narůstá agresivita a v místě nasazení se podle Kugelweise ozývaly i výstřely. Riziko pro záchranáře je příliš vysoké a naděje na záchranu dalších lidských životů už poměrně malá, citovala ho agentura APA.
Rakouští vojáci a němečtí záchranáři jsou nyní na základně v místě svého působení v provincii Hatay s dalšími mezinárodními organizacemi a čekají na instrukce. Základna se nachází ve městě Kirikhan asi 50 kilometrů od syrských hranic.
Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.
"Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. "Rádi bychom pomáhali dál, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou," dodal.
Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany.
"Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení," uvedly obě společnosti.
"Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu," řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o "bouřlivých scénách".
Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě.
Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme, řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.