„Přijde odpověď“. Estonci začali bedlivě střežit podmořský kabel na dně Baltu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Estonská armáda zahájila námořní operaci zaměřenou na ochranu podmořského energetického kabelu EstLink 1 v Baltském moři, vzhledem k tomu, že kabel EstLink 2 byl předtím poškozen. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Finské úřady ve čtvrtek zadržely tanker plující z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovů, který podezírají v souvislosti se středečním poškozením kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem.
"Pokud bude v našem regionu ohrožena klíčová podmořská infrastruktura, přijde odpověď,“ napsal Tsahkna na sociální síti X. Finsko plavidlo také podezírá z poškození nebo přerušení čtyř internetových linek. Estonská a finská vláda se ve čtvrtek kvůli incidentu sešly k mimořádným zasedáním.
Finské úřady uvedly, že pohraniční stráž, která velí v Baltském moři, vstoupila na palubu lodi Eagle S a odplula s ní do finských vod. "Z naší strany vyšetřujeme závažnou sabotáž," řekl šéf finského Národního úřadu pro vyšetřování (KRP) Robin Lardot. "Podle našich informací poškození způsobila kotva plavidla, která je předmětem vyšetřování," dodal Lardot.
Podle finské policie se podezření soustředí na ruský ropný tanker Eagle S, plující pod vlajkou Cookových ostrovů, který slouží k obcházení mezinárodních sankcí. Pohraniční stráž ropný tanker zadržela a předala příslušným úřadům. Finská média uvádějí, že kabel mohl být poškozen kotvou lodi. Policie zahájila vyšetřování pro podezření z těžkého vandalismu. Členové posádky byli vyslechnuti a plavidlo podrobeno inspekci. Finsko zabavilo náklad plavidla a uvedlo, že Eagle S patří k takzvané stínové flotile stárnoucích tankerů. Ty Rusko využívá pouze neoficiálně, aby obešlo západní sankce na vývoz své ropy.
Země v Pobaltí se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022. Skupina 12 západních zemí 16. prosince také oznámila, že se dohodla na opatřeních, která mají odradit Rusko od využívání stínové flotily a zvýšit pro Moskvu náklady na její válku proti Ukrajině.