Obstrukce rozložily sněmovnu. Změna poplatků zatím neprošla. Dál hrozí televizní Armageddon
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanecká sněmovna v pátek ve finálním kole jednala o zvýšení televizních a rozhlasových poplatků. Téma, které rozděluje politickou scénu i veřejnost, může zásadně ovlivnit budoucnost veřejnoprávních médií v České republice. Novela zákona o poplatcích čelí ostré kritice opozice a obstrukcím, ale podle vlády jde o nezbytný krok k zajištění finanční stability České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Schůzi nicméně zablokovaly obstrukce opozičních hnutí ANO a SPD a na hlasování tak nedošlo.
„Náš cíl je novele zabránit a zamezit tak dalšímu skrytému zdanění českých domácností a firem,“ řekla ještě ve čtvrtek deníku Echo24 předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Sněmovní řečniště následně obsadil předseda opozičního ANO Andrej Babiš. V úvodu vystoupení kritizoval zelenou politiku Evropské unie. K poplatkům se dostal po zhruba půlhodině. Obstrukce už předem ohlásilo SPD, jehož šéf Tomio Oamura posléze hovořil až do 14. hodiny, kdy poslanci museli dle jednacího řádu schůzi ukončit. Pokračovat by měla příští týden.
O zelené politice Babiš mluvil i v souvislosti s tím, že staronový americký prezident Donald Trump vyvázal Spojené státy z pařížské klimatické dohody a rozhodnul se maximalizovat těžbu ropy a plynu. Babiš prohlásil, že Evropa páchá zelenou sebevraždu a že evropské špičky jsou z jiného světa. Obvinil současného ministerského předsedu Petra Fialu (ODS), že pomohl pří českém předsednictví v Radě EU prosadit opatření ke snížení emisí.
„Skutečný Green Deal, to ničení Evropy, přišlo za Fialy,“ prohlásil předseda ANO. Vzhledem k Trumpovu přístupu je podle něho potřeba Green Deal zrušit.
Televizní poplatky
Navrhované změny zahrnují zvýšení televizního poplatku z 135 na 150 korun měsíčně a rozhlasového poplatku z 45 na 55 korun. Další zásadní změnou je rozšíření povinnosti platit poplatky na domácnosti, které vlastní jakékoli zařízení schopné přijímat vysílání – včetně mobilních telefonů, tabletů a počítačů.
„Novela přispěje k dlouhodobé stabilizaci a nezávislosti veřejnoprávních médií,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Tento návrh však naráží na silný odpor opozice. „Jde o plošnou daň, která nepřiměřeně zatíží občany a firmy,“ kritizovala návrh Schillerová.
Novela také zavádí nový mechanismus valorizace poplatků: ty by se automaticky zvýšily o 6 procent, pokud součet ročních měr inflace překročí stejnou hodnotu.
Hrozby pro veřejnoprávní média
Generální ředitel ČT Jan Souček varoval, že bez navýšení poplatků hrozí zásadní omezení provozu televize. „Pokud poslanci nezvýší poplatky, musíme sáhnout k drastickým opatřením. Snížení počtu kanálů ze šesti na tři je reálná možnost,“ uvedl. V ohrožení je dětský kanál ČT:D a kulturní kanál ČT Art, což by podle odborníků mělo negativní dopad na vzdělávání a kulturní vyžití diváků.
Český rozhlas se rovněž potýká s finančními problémy. „S poplatkem 45 korun měsíčně už nemůžeme dlouhodobě udržet stávající rozsah služeb,“ uvedl jeho generální ředitel René Zavoral. Rozhlas plánuje omezit rozpočet o 34 milionů korun a investice snížit na minimum.
Jednání o novele je ve Sněmovně doprovázeno obstrukcemi opozice. Ty se dají očekávat i tentokrát. Zástupci ANO a SPD návrh tvrdě kritizují a označují ho za nespravedlivý. „Koalice prosadila ukončení diskuse, aniž by všichni poslanci dostali prostor k vyjádření. Posunuli jsme parlamentní kulturu tam, kam bychom nikdy neměli,“ uvedl místopředseda poslanců ANO Patrik Nacher. Koaliční poslanci naopak tvrdí, že obstrukce znemožňují konstruktivní debatu. „Je právem sněmovní většiny, aby se o návrhu hlasovalo,“ prohlásil šéf poslanců ODS Marek Benda.
Výhody a výjimky: Pomoc pro firmy s handicapovanými zaměstnanci
Jedním z mála bodů, na kterých se poslanci shodli, je návrh na osvobození firem s více než polovinou zaměstnanců se zdravotním postižením od poplatků. Tento krok podpořili i opoziční poslanci.
Naopak návrh, který by vyňal z povinnosti platit poplatky chytré telefony a tablety, výbor nepodpořil. Podle Senátora Davida Smoljaka (STAN) taková úleva neodpovídá evropským standardům.
Pokud se poslanci nedohodnou, Českou televizi a Český rozhlas čekají drastické škrty. ČT by podle Součka musela do poloviny roku 2025 přistoupit k redukci kanálů i produkce. Rozpočet televize už nyní čerpá z rezerv, které klesly pod 500 milionů korun.
„Pokud novela neprojde, přijde veřejnoprávní média chaos, který bude mít zásadní dopad na jejich nezávislost i kvalitu obsahu,“ varoval ministr Baxa.
Kvůli opozičním obstrukcím hrozí, že poslanci k hlasování ani nedospějí. Vládní tábor případně nevylučuje svolání mimořádné schůze, aby zajistil přijetí zákona.