Finsko ano, Švédsko ne. Erdogan naznačil, jak ratifikuje vstup zemí do NATO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
„Možná vyšleme Finsku odlišný vzkaz a Švédsko bude šokováno, až náš vzkaz uvidí. Ale Finsko nesmí udělat stejnou chybu jako Švédsko,“ řekl Erdogan podle agentury Reuters v nedělním televizním vyjádření.
Jakékoli rozšíření NATO musí schválit všichni jeho členové. Vstup dvojice severských států dosud neratifikovaly Turecko a Maďarsko. Finští představitelé už před několika dny uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska, které je častěji terčem turecké kritiky.
Turecko tvrdí, že zvláště Švédsko poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). „Dali jsme Švédsku seznam 120 osob a řekli jsme jim, aby tyto teroristy ve své zemi vydali. Pokud je nevydáte, je nám líto,“ řekl Erdogan s poukazem na dohodu Turecka se Švédskem a Finskem o podmínkách vstupu do NATO.
Turecko minulý týden zrušilo únorové rozhovory se Švédskem a Finskem poté, co krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu. Novináři od té doby zjistili, že v organizaci akce měl prsty Chang Frick, bývalý spolupracovník ruského propagandistického kanálu RT, který je přímo napojený na vládu v Kremlinu.
čtk,