Pravda Tuckera Carlsona
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Televize Fox News je oblíbeným strašákem americké levice. Označují ji za propagandu, prý šíří samé lži a nenávist a vůbec jde o zločineckou organizaci. Nejsledovanější americký zpravodajský kanál vznikl v roce 1996 a svůj úspěch založil na tom, že se zaměřil na mezeru na trhu, na půlku USA. Americká pravice neměla svůj kanál a Fox News se rozhodla ji obsloužit.
Taktéž nářky, že je to propagandistický kanál, jsou nespravedlivé. Fox News přísně odděluje zpravodajskou část, která si udržuje vysokou kvalitu, a komentátorskou, ta je jistě tendenční, ale o nic víc než třeba na MSNBC, levicové obdobě Fox News. Zároveň nad televizí bděl Roger Ailes, bývalý poradce Richarda Nixona, Ronalda Reagana a George Bushe staršího, hlídal, aby kanál nesklouzl k čistě konspiračním teoriím, k čemuž má americká pravice tendenci (levice také, ale jiným způsobem). Třeba v roce 2011 nechal vystrnadit komentátorskou hvězdu Glenna Becka, když začal příliš propagovat podivné názory. Ailes byl ale také sexuální predátor obtěžující své zaměstnankyně, v červenci 2016 kvůli tomu rezignoval a v následujícím roce zemřel.
Ailesova pevná ruka by se hodila po posledních prezidentských volbách, kdy je komentátorská část Foxu vytrvale zpochybňovala a mluvila o rozsáhlých podvodech, hlavní roli měla hrát firma Dominion Voting Systems, jejíž hlasovací stroje používalo v roce 2020 28 amerických států. Komentátoři Foxu naznačovali, že Dominion hlasy falšoval.
Dominion nyní Fox News zažaloval za poškození dobré pověsti. Požaduje 1,6 miliardy dolarů. Jestli vyhraje, není jisté. I když je jasné, že volby nezfalšoval, americké zákony k prokázání nactiutrhačství požadují kromě nepravdivé informace také zlý úmysl. To bude obrana Foxu, nic zlého tím nemyslel, jen šířil zprávy, o kterých se domníval, že jsou v té době pravdivé. Na celé kauze jsou nejzajímavější publikované dokumenty interní komunikace redakce Fox News. Ukazují, že komentátorské hvězdy si v soukromí myslely něco úplně jiného, než co hlásaly na obrazovce. Osazenstvo Foxu totiž bylo vyděšené ze ztráty diváků. Bálo se, že by mohli přejít k Newsmaxu a OANN, rychle rostoucím kanálům, které obsadily místo napravo od Fox News.
Komentátor Sean Hannity pod přísahou přiznal, že nikdy nevěřil, že volby byly zfalšované. V jeho pořadu se přitom vystřídala plejáda hostů tvrdících pravý opak, aniž jim Hannity oponoval. Majitel Fox News Rupert Murdoch psal v SMS nynější šéfce stanice Suzanne Scottové, že tvrzení okolo voleb jsou „opravdu šílená“, a u soudu přiznal, že někteří jeho komentátoři vědomě šířili nepravdivé zprávy.
Největší rozdíl mezi veřejným a soukromým postojem je u Tuckera Carlsona, moderátora stejnojmenného pořadu. Po celé prezidentství Donalda Trumpa byl jeho vášnivým obhájcem. V soukromých zprávách však psal: „Vášnivě ho nenávidím. Je dobrý v ničení věcí. V tom je nesporným mistrem světa. Mohl by nás snadno zničit, pokud to zahrajeme špatně.“ O volbách v soukromí prohlásil, že Trump by měl uznat porážku, pokud nějaké podvody existovaly, nebyly dostatečné k otočení výsledku, a že Sidney Powellová, Trumpova právnička, lže, když tvrdí, že volby byly zfalšované. Ve své show však tvrdil opak.
Carlson minulý týden publikoval pár minut záběrů z vniknutí davu do Kapitolu, které mají dokazovat, že nešlo o násilné nepokoje, ale o chaotickou turistickou prohlídku. Tvrdí i v tomto případě něco jiného, než si ve skutečnosti myslí? Minimálně neukazuje celou pravdu. Carlsonova tvrzení se snaží ve svém procesu využít Dominic Pezzola, jeden z obžalovaných z vniknutí do Kapitolu. Záběry pohybu Jacoba Chansleyho, proslulého šamana, které zveřejnil Carlson, prý vyvracejí verzi obžaloby. Obžaloba upozorňuje, že Carlson zveřejnil asi čtyři minuty z hodinového záběru. V oněch čtyřech minutách se Chansley chová klidně a zdánlivě ho doprovází policista. Neodvysílaný zbytek ukazuje násilné Chansleyho vniknutí, potyčku s policisty i to, že neuposlechl výzvy svého „doprovodu“, aby opustil Kapitol, a nakonec byl násilím vyveden policejními posilami.
Kauza Fox News je dobrým připomenutím, že je třeba být ostražitý nejen proti „druhé“ straně, nýbrž i proti té „vlastní“.