Česko a dalších 14 zemí vyzvalo Brusel k financování plotů na hranicích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina 15 členských zemí EU v pátek vyzvala Evropskou komisi, aby poskytla více financí na ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Mezi požadovanými opatřeními je i výstavba plotů na hranicích, což patří mezi body, o kterých EU nejvíce diskutuje. Mezi signatáři výzvy je i Česko, text ale nepodepsaly největší členské státy, píše agentura AFP.
Signatářské státy uvádí, že přísnější kontrola vnějších hranic vyžaduje více finančních, technických i právních prostředků. Evropskou komisi vyzývají, aby členským státům, jež se nacházejí na vnější hranici poskytla „odpovídající finanční pomoc pro všechny druhy ochrany hranic, a to včetně fyzických bariér“.
Na financování stavby plotů na hranicích z unijních fondů se dívá Evropská komise skepticky a nepovažuje to za dobré řešení, píše agentura AFP. Jiného názoru je řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis, jehož země staví zátarasy na hranicích s Tureckem. Podle něj je takové počínání „velmi odůvodněné“, jelikož migranti přichází do EU z bezpečných třetích zemí.
Text také vyzývá k větší spolupráci se zeměmi původu a tranzitu migrantů a rovněž k rozšíření působnosti unijní pohraniční agentury Frontex. Ta by podle států mohla působit i v nečlenských zemích a tam rovnou hodnotit žádosti o mezinárodní ochranu.
Prohlášení podpořily Řecko, Polsko, Rakousko, Česká republika, Slovensko, Dánsko, pobaltské státy, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Kypr a Malta. Chybí naopak všechny velké státy, a to včetně těch, jako jsou Itálie a Španělsko, které rovněž čelí na svých hranicích migračnímu náporu.