F-16 už jsou zřejmě na Ukrajině, píše Newsweek. Zničení 8 ruských stíhaček by tomu nasvědčovalo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Ukrajině se již mohou nacházet stíhací letouny F-16 dodané Západem. Naznačuje to řada úspěšných zásahů proti ruským vojenským prostředkům jak ve vzduchu, tak i na moři. Západní spojenci Kyjevu slíbili stíhačky F-16 americké výroby již před několika měsíci, ale zůstávalo otázkou, kdy přesně se letouny na ukrajinské nebe vznesou. Ve středu napsal americký magazín Newsweek, že podle jeho zdroje je pravděpodobné, že stíhačky už jsou na Ukrajině.
Kyjev si tyto stíhačky přál, protože mohou posílit schopnost Ukrajiny čelit ruské převaze na obloze a provést více úderů na klíčové ruské cíle. Letouny F-16 jsou vybaveny modernější avionikou a radary a jsou navrženy tak, aby mohly odpalovat zbraně podle standardů NATO, které Ukrajina používala se svými staršími letouny ze sovětské éry.
V posledních dnech se na kanálech Telegramu objevily spekulace, že by Ukrajina mohla využít moderní stíhačky k likvidaci klíčových ruských prostředků, ačkoli nebylo potvrzeno, že Ukrajina letouny F-16 už obdržela. Podle amerického zdroje, na který se Newsweek odvolává, je pravděpodobné, že Ukrajina skutečně první ze slíbených stíhaček už získala.
Za poslední tři týdny Rusko údajně přišlo o osm stíhaček, což je pro moskevské letectvo rána. V úterý významně poškodil ukrajinský raketový úder ruskou výsadkovou loď Novočerkassk na Krymu. Kanály na Telegramu od té doby spekulují o tom, že k odpálení řízených střel na ruské plavidlo byl použit letoun F-16 a jakou hrozbu by mohly stíhačky v rukou Ukrajiny představovat pro Kreml. "Tento letoun je integrován do systému velení NATO a to je nebezpečí," uvedl v úterý jeden z prominentních ruských vojenských bloggerů.
V polovině října Ukrajina debutovala se svými raketami ATACMS při útocích na ruské letecké základny, které zlikvidovaly řadu ruských vrtulníků. Předpokládá se, že tyto útoky Moskvu zaskočily, přičemž zbraně byly potvrzeny až poté, co Ukrajina rakety poprvé odpálila. Totéž by mohlo platit i o dlouho očekávaných rychlých stíhačkách a mohlo by Ukrajině poskytnout tolik potřebnou výhodu, jelikož frontové linie v zimních měsících stagnují.
22. prosince ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že nizozemská vláda zahajuje přípravy na dodávku první várky 18 stíhaček F-16 na Ukrajinu. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že před předáním stíhaček musí být ukrajinský personál řádně vycvičen a také musí mít k dispozici vhodnou infrastrukturu. Stíhačky mohou být upraveny a "některé letouny vyžadují generální opravu", uvedla nizozemská vláda.
"Vše probíhá podle plánu," reagoval v sobotu stroze podle ukrajinských médií mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.