VIDEO: Ruská stíhačka nad Sýrií zasáhla americký dron
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský stíhací letoun v neděli nad Sýrií zasáhl světlicí americký dron a poškodil mu vrtuli. V prohlášení to uvedlo americké letectvo. Ruské síly v Sýrii přitom vyzvalo, aby okamžitě zastavily své „bezohledné, nevyprovokované a neprofesionální chování“. Prohlášení dále uvádí, že při incidentu byla vážně poškozena vrtule amerického bezpilotního letounu, ale nakonec se jej podařilo bezpečně dostat zpět na základnu.
Americké prohlášení s nadpisem „ruské neprofesionální chování nad Sýrií“ uvádí, že v neděli „ruské stíhací letouny proletěly nebezpečně blízko amerického bezpilotního letounu MQ-9 na misi k porážce ISIS, obtěžovaly ho a vypouštěly světlice z pozice přímo nad ním, přičemž vzdálenost mezi letouny byla jen několik metrů“. ISIS je zkratkou pro teroristickou skupinu Islámský stát v Iráku a Sýrii.
U.S. Air Force Command says a Russian Su-35S fighter jet was performing unsafe maneuvers near an MQ-9 Reaper reconnaissance UAV in Syria on July 23 and flares damaged the drone's propeller. pic.twitter.com/POMlpOwoa0
— NEXTA (@nexta_tv) July 25, 2023
Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých islamistických skupin a několika regionálních a zahraničních mocností. Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, se do války v Sýrii zapojilo na straně Damašku v roce 2015, což ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu. Konflikt si podle různých odhadů vyžádal přibližně 500.000 mrtvých a způsobil vysídlení zhruba poloviny z předválečné populace čítající 23 milionů lidí.
Islámský stát kontroloval v době, kdy byl v roce 2014 na vrcholu moci rozsáhlé oblasti Sýrie a Iráku. Teroristická organizace, jejíž příslušníci řezali hlavy, zotročovali ženy, unášeli a páchali mnohá další zvěrstva, tam sice byla vojensky poražena, ale v obou zemích ještě působí aktivní teroristické buňky, které uskutečňují útoky.
Velkou mediální pozornost letos v březnu vyvolal podobný incident, při němž USA Rusko rovněž obvinily z „nebezpečného a neprofesionálního chování“. Nad Černým mořem byl tehdy zničen americký bezpilotní letoun poté, co se s ním srazila ruská stíhačka. Po kolizi byl dron s poškozenou vrtulí naveden operátory do moře.
Americká armáda zveřejnila video z kamery dronu, která incident zachytila. Ruská strana srážku nejprve popírala. Později ale ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruští stíhači zabránili dronu proniknout do „oblasti dočasného režimu využití vzdušného prostoru“, zřízené kvůli „speciální vojenské operaci“, jak Rusko nazývá svou válku proti Ukraj<p>x</p>ině, a ministr obrany Sergej Šojgu navrhl piloty na státní vyznamenání.