Slovenská policie zadržela svého bývalého šéfa Gašpara. Ten přitom patří k favoritům voleb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elitní jednotka slovenských kriminalistů NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a dalšího někdejšího předního policistu, podle portálu Aktuality.sk je důvodem korupce. Gašpar je v první desítce kandidátní listiny sociálních demokratů (Směr-SD) pro zářijové předčasné volby. Předseda nyní nejpopulárnějšího Směru-SD Robert Fico postup NAKA kritizoval.
V čele slovenské policie stál Gašpar v době dřívějšího vládnutí Směru-SD. Na funkci policejního šéfa rezignoval v roce 2018 po tlaku části politiků a veřejnosti, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na demonstracích jeho odchod z vedení policie.
Zadržaný bývalý policajný prezident Gašpar zapadá do Ficovho konceptu zúrivých renegátov, ktorých ženie túžba po moci a pomste. Stratili česť a z toho urobili svoju cnosť. Obklopujú sa presne takými, ako sú oni. A priťahujú nahnevaných, pomstychtivých ľudí. pic.twitter.com/2GLUBh1Z7j
— Peter Bárdy (@PeterBardy) August 11, 2023
Gašpar čelí stíhání i v jiné kauze, která souvisí s podezřením ze zneužívání policie. Naopak loni generální prokuratura zrušila Gašparovo obvinění ohledně možného zneužití policie například proti někdejšímu prezidentovi Andreji Kiskovi; v této kauze prokuratura zastavila stíhání také Fica, někdejšího ministra vnitra za Směr-SD Roberta Kaliňáka a jednoho podnikatele.
Zadržení Gašpara označil Fico za projev drzosti a zoufalství NAKA a elitní složky prokuratury. Podle něj k takovému útoku na nejsilnější opoziční stranu šest týdnů před volbami neexistuje žádný jiný důvod než kromě jiného poškození Směru-SD.
Fico dlouhodobě zpochybňuje stíhání řady lidí z doby jeho předchozího vládnutí. Po posledních volbách z konce února 2020, po kterých Směr-SD odešel do opozice, policie na Slovensku začala v různých kauzách stíhat například více někdejších představitelů různých institucí. Někteří z nich už byli odsouzeni nebo spolupracují s kriminalisty.