Ištvan & Šlachta forever
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Desáté výročí razie na Úřadu vlády trávil Petr Nečas u soudu. Zatím nepravomocně dostal bývalý premiér podmíněný trest a pokutu jednoho milionu korun. To a podobný, byť mírnější, trest pro Janu Nagyovou-Nečasovou jsou jediné plody větve známé jako „trafiky pro poslance“. Nečas je kriminalizován za politický obchod, které se uzavíraly za všech vlád, předtím i potom.
Ostatní větve té razie také zrovna nevykvetly. Sledování premiérovy manželky na popud milenky Vojenským zpravodajstvím vedlo ke čtyřem podmíněným trestům. Větev Grygárek byla pravomocně zastavena. Podezření z vynášení tajných informací – pravomocně zproštěno. Kauza kabelky – pravomocně zastavena. Dokonce i tzv. kauza Chambon, což je případ od razie na Úřadu vlády odvozený, případ, v němž podle obžaloby soukromá firma spjatá s Romanem Janouškem okrádala pojišťovnu, skončila pravomocným zproštěním. Proslulé zlato a peníze ze sejfů, jimiž Ivo Ištvan s Robertem Šlachtou po razii ohromovali na tiskové konferenci, bylo jednomu z představitelů firmy Chambon vráceno.
Ale nikdo se proti tomu v daném čase nestavěl. Nejvyšší státní zastupitel Pavel Zeman mlčel. Média včetně těch veřejnoprávních Šlachtu s Ištvanem povýšila do herojského stavu. Na množící se rozpory reagovala vesměs s rozpaky nebo mlčením. Prezident Miloš Zeman přijal Ištvana na Hradě.
Ještě když byla o tři roky později spuštěna policejní reforma, jejímž skrytým účelem samozřejmě bylo zneškodnit Šlachtův speciální útvar, zahájil Andrej Babiš politickou kampaň proti sociální demokracii, že prý umlčuje poctivého policajta. Ze Šlachty udělal ředitele celníků, ačkoli ten nesplňoval ani jazykové předpoklady. Pomatená operace, jejímž výsledkem byl pád vlády, se tedy stala, aniž by se systém bránil a aniž by dokázal vést její původce k odpovědnosti.
Dnešní ministr spravedlnosti Pavel Blažek sice oprávněně ukončil kariéru Ivo Ištvana na VSZ Olomouc, přesto Ištvan pokračuje, byť jako řadový zástupce, na Nejvyšším státním zastupitelství. Další z motorů roku 2013 Rostislav Bajger je dnes vedoucím pobočky VSZ v Ostravě a je také jedním z důvodů, kvůli nimž Ištvanův nástupce v Olomouci Radim Daňhel právě skládá funkci.
Novela zákona o státních zástupcích sice omezuje mandát „nejvyššího“ na sedm let (Piráti a STAN žádali devět), na druhou stranu do vedoucích funkcí v soustavě podle novely budou smět jen lidé ze soustavy. Je to svět sám pro sebe, a už deset let máme důkaz, jaký se v něm skrývá ničivý potenciál.