První policisté začnou protestovat v pondělí, vyhlásili týden bez pokut
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nespokojenost policistů a dalších zaměstnanců bezpečnostních sborů má vyvrcholit listopadovými protesty. První akce začíná už v pondělí. Část policistů plánuje proti nízkým platům protestovat tím, že v terénu nebudou trestat přestupky pokutami, ale budou je řešit domluvou. Policejní prezidium nechce protestu bránit, ubezpečuje však, že zajistí, aby nedocházelo k žádnému přehlížení porušování zákona. Kolik uniformovaných policistů se do „tiché stávky“ zapojí, se ukáže až začátkem týdne.
Policisté stejně jako státní zástupci nebo soudci stávkovat v pravém smyslu nesmějí. Několik odborových organizací ale přišlo s vlastní formou protestu, a to v době kdy se na úrovni vlády jedná o zvýšení platů zaměstnanců bezpečnostních sborů a státním rozpočtu na příští rok. Nespokojenost se netýká pouze policistů, ale také hasičů, celníků nebo dozorců.
První protest začne v pondělí 4. a potrvá do pátku 8. listopadu. Jeho iniciátorem je vedoucí obvodního oddělení policie v Písku a místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka. Ani on neví, kolik policistů se připojí, podle odhadů ale může jít až o několik tisíc.
Protest bude spočívat v tom, že uniformovaní policisté budou místo vypisování pokut lidem v terénu vysvětlovat důvod protestu. Starost jim dělá nedostatečné ohodnocení, personální podstav, zvyšující se požadavky i byrokracie.
„Pokud to zákon umožní, budeme přestupky řešit domluvou, a místo vypisování pokutového bloku budeme lidem vysvětlovat, že policie v základních činnostech padne, že nebude schopna základní činnosti vykonávat,“ avizoval Červenka. Lidé by se podle něj měli připravit i na to, že příjezd hlídky může trvat déle než obvykle.
„Nikdo se nemusí obávat, že by policisté přestali pracovat. Prvním bodem našeho protestu je, že si nebudeme brát lidi jako rukojmí. Ale věci, které snesou odklad, nebudeme řešit s takovou rychlostí. Takže když nám například někdo nahlásí, že mu ukradli kolo, bude muset chvíli počkat, než na místo dorazíme,“ uvedl v pátek Červenka.
Nedávno zveřejnil na webových stránkách nazvaných Konec Policie ČR dokument, kde popisuje největší současné bolesti české policie. Mezi ty nejpalčivější podle něj patří podstav na velkém množství obvodních oddělení nebo podfinancování sboru. Dále také zmiňuje, že policie dělá zbytečnou práci navíc, ať už jde o administrativní zátěž či přihlížení u fotbalových nebo hokejových zápasů a dalších „soukromých akcí“.
Prezidium situaci rozumí
Policejní prezidium akci resolutně neodmítlo, vedení policie ale v pátek slíbilo, že zajistí, aby chystané protesty nevedly k „jakémukoliv ohrožení z prodlení či k přehlížení páchání protiprávního jednání“. „Nepochybujeme o tom, že si jsou naši kolegové a kolegyně vědomi zákonných povinností a že jednou z nich je nenechat bez povšimnutí žádné protiprávní jednání, o kterém se dozvědí.“ Prezidium požadavky policistů chápe a samo prý již několik měsíců podniká aktivní kroky, aby se jejich ohodnocení zvýšilo.
Policistům od příštího roku platy porostou, ale ne tolik, jak by si představovali. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání s odboráři minulý týden slíbil zvýšení tarifních platů o 1500 korun. Šéf největší policejní odborové organizace (NOS PČR) s více než 22 tisíci členy ale deníku Echo24 řekl, že požadují růst alespoň o 2200 korun, což považuje za „nutné minimum“. Policejní odbory se ke „stávce“ na začátku listopadu oficiálně nepřipojí.
Policejní odbory chystají vlastní kampaň
Na listopad plánují odbory vlastní kampaň s názvem „Bezpečnost něco stojí“. Ta má poukazovat na nedostatečné financování bezpečnostních sborů a bude oslovovat veřejnost i politiky. „My jdeme jiným směrem. Ať si to každý vyhodnotí sám. Já myslím, že policie má plnit nějaké úkoly, a to není jenom o pokutách, ale také o vloupáních, řešení domácího násilí a dalších věcech. Ale jestli naši členové chtějí, ta výzva je veřejně přístupná a mohou se k ní přidat,“ reagoval předseda policejních odborů na ohlášenou „pokutovou stávku“.
Policisté ve sboru podle něj skutečně chybí a Nezávislý odborový svaz Policie ČR na to dlouhodobě poukazuje. Podle současných čísel chybí asi šest tisíc policistů. Nejvíc v Karlovarském a Libereckém kraji a v Praze a Středních Čechách. V říjnu sloužilo ve sboru 40.418 policistů. O zvýšení platů chce Machovič dál jednat jak s ministrem vnitra, tak s ministrem spravedlnosti, pod jehož resort spadá vězeňská služba, nebo ministrem financí, který má pod sebou celníky.
Je čas říct dost před „Kachlíkárnou“
Vlastní protestní akci „Je na čase říct dost!“, která má upozornit mimo jiné na nízké platy policistů, chystá na listopad také Unie bezpečnostních složek (UBS). Ta sdružuje zástupce policistů, hasičů i dozorců a dalších složek. Protestovat chtějí odboráři přímo před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné, a to 21. listopadu mezi 11. a 13. hodinou.