Investor Buffett varuje před napětím mezi USA a Čínou. „Je to hloupé, hloupé, hloupé!“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jeden z nejbohatších mužů světa a investor Warren Buffett společně se svým společníkem Charlie Mungerem vystoupili na výroční konferenci svého investičního fondu Berkshire Hathaway. Sraz významné investiční skupiny se konal tak jako každý rok v americké Nebrasce. Oba veteráni amerického finančnictví na akci mimo jiné pět hodin odpovídali na otázky investorů. V odpovědi na jednu z nich varoval Munger, že současné napětí mezi USA a Čínou je hloupé a ohrožuje mezinárodní svobodný obchod. Buffett se situaci nebál přirovnat ke studené válce mezi USA a SSSR. Je podle něj důležité, aby velmoci pochopily, že pokud nebudou příliš tlačit, mohou prosperovat obě. Informuje například server Axios či agentura AP.
Sraz akcionářů Berkshire Hathaway se koná každoročně v Omaze v americkém státě Nebraska. Na sjezdu akcionářů se šéf firmy Warren Buffett (92) a jeho dlouhodobý společník a místopředseda představenstva Charlie Munger (99) věnovali dotazům svých akcionářů. Ty se týkaly řady oblastí od rad při investování, po umělou inteligenci Velkou pozornost však si získala odpověď Churlie Mungera na otázku ohledně současného napětí mez USA a Čínou.
Ten neopomněl zmínit, že například Apple, jehož akcie investiční fond také vlastní, je krystalickou ukázkou toho jak by americko- čínské vztahy měly fungovat. "Narůstající napětí je prostě hloupé, hloupé, hloupé," uvedl Munger. "Jestli existuje jedna věc, kterou bychom měli udělat, tak je to naučit se vycházet s Čínou a mít s ní co nejvíce volného obchodu, je to v našem společném zájmu," uvedl Munger. Se slovy svého dlouholetého kolegy souhlasil i Warren Buffett, přezdívaný "Věštec z Omahy". "Opačná možnost povede obě země k destrukci a zvýší šanci, že se něco podělá," uvedl ke slovům Mungera Buffett.
Ten přirovnal současné napětí k dobám studené války a politice "Vzájemného zaručeného zničení" (MAD). "To uvažování zabránilo mnoha věcem... ale na Kubě, to bylo jen taktak," uvedl Buffett. "Je nesmírně důležité, aby Spojené státy a Čína chápaly, o jakou hru se jedná, a že ani jedna stran nesmí příliš tlačit, ale že naopak obě strany mohou prosperovat," uvedl Buffett.
Krom otázek z mezinárodní politiky čelili legendární investoři i otázkám ohledně současného investování či umělé inteligence. "Nové věci, které přichází, vás nepřipraví o možnosti. To, co vám dává možnosti, jsou hloupé kroky jiných lidí," uvedl Buffett, podle kterého v současnosti dělá velmi hloupé věci spousta lidí. Zároveň však Buffett varoval před stoupajícím kmenovým vnímáním v současné společnosti, které podle něj znemožňuje byť jen poslouchat, co vám druhá strna chce říci.