Jednání vlády mělo úmyslné zpoždění. Kabinet chtěl upozornit na to, že spěchat se nemá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zasedání české vlády ve středu začalo o 13 minut později, kabinet se posunutým začátkem symbolicky přihlásil k Národnímu dni bez spěchu. Projekt vhodnou formou připomíná, že spěch na silnicích může mít fatální důsledky, řekl po jednání premiér Petr Fiala (ODS). Podle úřadu vlády má akce za cíl varovat veřejnost před riziky spěchu za volantem a přimět řidiče k zamyšlení, zda potřebují kvůli pár ušetřeným minutám riskovat život svůj i ostatních.
Kvůli překračování rychlosti vzniká řada tragických dopravních nehod, uvedl ministerský předseda. "A těch pár minut, které ušetříme, které se snažíme dohnat, tak za to určitě nestojí. Bezpečný návrat domů je důležitější," dodal Fiala. Zasedání vlády svolal do Strakovy akademie na 14:30, jednání začalo až ve 14:43.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) k akci doplnil, že se snaží upozornit na hodnotu lidského života. Připomněl, že loni zemřelo na českých silnicích 438 lidí, nejméně od roku 1961. "Nepřiměřená rychlost platí za nejčastější příčinu smrti na českých silnicích," uvedl. Loni kvůli ní zahynulo 141 lidí, dodal.
Symbolem Národního dne bez spěchu je 13 minut, podle organizátorů akce by totiž přesně tolik minut by řidiči ušetřili při jízdě z Prahy do Brna, pokud pojedou v průměru o 20 kilometrů za hodinu rychleji, než dovoluje zákon.
Kupka také uvedl, že ke správnému chování na silnicích patří ohleduplnost a předjímání toho, co by mohlo nastat. "Za volant nepatří snaha předvádět se, ukazovat svoji aroganci," řekl. Dodal, že pravidla musí platit pro všechny jednotně. Česká policie od soboty prověřuje překročení povolené rychlosti na dálnici, kterého se údajně dopustil europoslanec a čestný prezident Motoristů sobě Filip Turek. Fotografii, kde tachometr jeho vozu ukazuje více než 200 km/h, sám zveřejnil na instagramu.
Národní den bez spěchu organizuje Česká asociace pojišťoven. Cílem projektu je snížení nehodovosti a zvýšení povědomí o tom, že spěch za volantem často končí tragicky.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.