Svoboda dostal u ministryně důtku za výroky v ČT. Rezignuje i na post v ČOV
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kauza kolem výroků olympijského vítěze Davida Svobody má dohru. Svoboda totiž vystoupil proti úplnému vyškrtnutí ruských a běloruských sportovců z Olympijských her. V souladu s názorem Mezinárodního olympijského výboru, avšak rozporu se stanoviskem české vlády. Člen armádního sportovního klubu Dukla kvůli tomu v pátek musel na ministerstvo obrany, kam si ho nechala zavolat ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Za „nevhodné výroky“, které měly údajně relativizovat válku na Ukrajině, si ze schůzky odnesl důtku.
„Dohodli jsme se, že spolu pojedeme za ukrajinskými vojáky na Libavou, abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští,“ řekla po schůzce Černochová. Svoboda oznámil také rezignaci na post předsedy Komise sportovců Českého olympijského výboru.
Olympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna 2012 Svoboda navštívil v pátek sídlo ministerstva obrany na pražských Hradčanech. Na schůzku přišel jakožto zaměstnanec ministerstva obrany ve vojenské uniformě. Svoboda je totiž dlouholetým členem Armádního sportovního centra (ASC) a zastává také funkci předsedy Komise sportovců ČOV.
O čem a s kým Svoboda na obraně v pátek mluvil, nebylo zprvu jasné. Ministerstvo na dotaz redakce neodpovědělo. Poté však vydalo prohlášení, v němž o průběhu schůzky informovalo. U schůzky ministryně a Svobody byl přítomen také ředitel Dukly plk. Pavel Benc.
Pětibojař Svoboda si ze schůzky nakonec odnesl písemnou důtku. „Voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil,“ zdůvodnil své rozhodnutí ředitel Dukly Benc. Svoboda se zároveň rozhodl rezignovat na křeslo v čele Komise sportovců ČOV. „Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ řekl po setkání s ministryní Svoboda. Černochová jeho rezignaci přivítala.
Na vlastní oči jsem viděla, co Rusko páchá za zvěrstva. Ne! Není normální, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, na kterou ukrajinci nepojedou, protože brání svou vlast nebo je zabili. Nepochopím, jak tohle voják a olympionik může zpochybňovat!https://t.co/gLsIulefKO pic.twitter.com/ZbZWpaperm
— Jana Černochová (@jana_cernochova) March 29, 2023
„Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků. S panem Svobodou jsme o tom dlouze hovořili, s řešením jeho nadřízeného souhlasím a dohodli jsme se, že spolu pojedeme za ukrajinskými vojáky na Libavou, abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští,“ uvedla ministryně obrany. „Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat,“ dodala.
Ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš už ve čtvrtek deníku Echo24 řekl, že vedení resortu obrany zjišťuje způsoby, zda a jak je možné Svobodu potrestat. „Paní ministryně zadala úkol, ať zjistíme, co je možné v těch věcech dělat,“ uvedl. Neřekl ale, zda chce obrana Svobodu skutečně exemplárně potrestat, jenom že se zatím informuje o možnostech.
Co řekl Svoboda tak špatného? Olympiáda má být apolitická
David Svoboda v rozhovoru pro ČT například hájil účast ruských a běloruských sportovců na Olympijských hrách pod neutrální vlajkou. Stejně zní i nové doporučení Mezinárodního olympijského výboru.
Sportovec také prohlásil například, že válka na Ukrajině stále probíhá a první obětí každého válečného konfliktu bývá pravda. Na upozornění moderátorky ČT, že valné shromáždění OSN opakovaně v rezolucích odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval Svoboda slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“
Svoboda sám začal brzo po odvysílání rozhovoru ustupovat a tvrdil, že rozhodně nechtěl hájit Mezinárodní olympijský výbor ani ruské a běloruské sportovce. Jeho hlavním cílem prý bylo prezentovat výsledky průzkumu mezi českými sportovci, který provedla Komise sportovců Českého olympijského výboru a jehož výsledek byl neutrální.
„Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem, než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice ‚ďáblova advokáta‘ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den. Nebojte se, nejsem na špatné straně,“ vysvětloval. Více jsme o tom psali zde.