Hymnu si nepobrukovat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Donald Trump je odsouzen v prvním trestním procesu a není nouze o erudované komentátory, kteří vám vyargumentují, že ten proces byl velmi vadný a zpolitizovaný. Ale, nic naplat, to jsou názory expertů a soudní verdikt vedle nich má svou váhu, je to něco, čemu je tradičně přisuzována objektivní platnost.
Demokraté to velmi dobře vědí, natolik dobře, že poté, co se léta snažili vymýtit užívání výrazu „usvědčený zločinec“, neboť podle nich byl, podobně jako výrazy „ilegální imigrant“ nebo „bezdomovec“, stigmatizující, nyní ho zálibně opakují. Alex Soros, syn George Sorose, který nyní jeho filantropické iniciativy vede, to dokonce výslovně napsal na Twitteru, že ta slova je třeba co nejvíce opakovat, aby si je lidé s Trumpem spojili.
Na posvátnosti rozhodnutí porotního soudu demokraté tolik nebazírovali, když v roce 2014 porota odmítla obvinit policistu Darrena Wilsona, který zastřelil černého násilníka Michaela Browna ve Fergusonu. Ani když v roce 2021 porotní soud osvobodil Kylea Rittenhouse obviněného z vražd při nepokojích ve městě Kenosha. Ani v řadě dalších případů, které se jim nelíbily. To je politika.
Ale celé je to o to trapnější, že demokraté současně vedou průběžnou kampaň za delegitimizaci Nejvyššího soudu. Jejím posledním dějstvím je mimořádně hysterický mediální záchvat ohledně závadových vlajek na nemovitostech konzervativního soudce Nejvyššího soudu Samuela Alita. Četná média vrhla investigativní zdroje na zkoumání jakéhosi pitomého sporu Alitovy manželky se sousedy v roce 2021, při níž vyvěsila vlajku vzhůru nohama, a na to, že toho roku vyvěsila na jejich víkendovém domě historickou vlajku známou jako „Appeal to Heaven“ (datuje se až k Georgi Washingtonovi; Američané jsou na historii vlajek své země vysazeni, mají jich mnoho). Byli povoláni experti na dekódování nenávistných symbolů. To jsou lidé, kteří třeba v roce 2020 vyvolali paniku objevem, že když k sobě přiložíte špičky palce a ukazováčku, je to symbol bílé nadřazenosti, kvůli čemuž byl v Kalifornii vyhozen z práce jeden elektromontér. Nyní doložili, že vlajkou mávali i rabiáti, kteří vtrhli 6. ledna 2021 na Kapitol (mávali různými vlajkami), že je symbolem křesťanského nacionalismu a podobně. Spěšně byla upravena stránka na Wikipedii tak, aby podvratnou symboliku vlajky zdůraznila. Načež několik demokratických politiků začalo požadovat, aby se Alito vyloučil z projednávání jakýchkoli případů týkajících se Trumpa a republikánů. Bylo to celé nesmírně průhledné.
A pak se celý humbuk komicky sesypal. Vyšlo najevo, že až do minulého týdne podvratná vlajka visela desítky let před sanfranciskou radnicí. V progresivním San Franciscu! Úředníci se ji pokusili v tichosti sundat, ale někdo si toho všiml, a tak to museli přiznat.
Stojí za zaznamenání, že ten typ lidí, který na budování této vymyšlené paralelní reality pracoval, by vám taky patrně odsouhlasil, že dezinformace jsou vážným nebezpečím pro demokracii.
Nejdiskutovanějším článkem v českých médiích v minulém týdnu byl bezesporu komentář Michala Komárka na Seznamu Zprávách o hokejovém šampionátu, přičemž tou diskusí míníme bujarý posměch. Pro představu postačí třeba tyto věty: „Není nejmenší důvod pobrukovat si českou hymnu. Spíš by bylo dobré se zamyslet nad tou uhlíkovou stopou a tou horou populistických žvástů, které sport provázejí.“
Článku se veřejně podivil i majitel Seznamu Ivo Lukačovič a postěžoval si, že Seznam Zprávy se odchýlily od svých pravicových kořenů (na které si tedy nepamatujeme). Načež došlo k výměně šéfredaktora (byť tedy nový šéfredaktor Jakub Unger taky nikdy žádnému pravicovému médiu nešéfoval).
Nad tím, kde se berou takové texty, by se měli zamyslet nejen majitelé a manažeři, kterým záleží na čtenosti, ale taky bojovníci s dezinformacemi a velitelé strategické komunikace. Jak si představují směrovat lidi ke spolehlivým zdrojům informací, když je tam čeká zhruba následující sdělení: „Buďte dobře informovaní jako my! Tento narativ je ruská dezinformace, tuto lež populistického politika jsme vyvrátili a lidé, které baví hokej, jsou hloupí“?