Policisté budou kvůli nízkým platům týden „stávkovat“. Na protest nebudou dávat pokuty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protesty části policistů proti nedostatku členů policejního sboru a nízkým platům začnou v pondělí 4. listopadu. Stejně jako soudci nebo státní zástupci policisté ze zákona stávkovat nesmí. Stávku chtějí podle místopředsedy odborové organizace bezpečnostních sborů a vedoucího obvodního oddělení v Písku Martina Červenky vyjádřit tím, že místo vypisování pokut budou lidem v terénu vysvětlovat důvod protestu.
„Pokud to zákon umožní, budeme přestupky řešit domluvou, a místo vypisování pokutového bloku budeme lidem vysvětlovat, že policie v základních činnostech padne, že nebude schopna základní činnosti vykonávat,“ řekl vedoucího obvodního oddělení v Písku Martin Červenka. Kolik policistů se do akce zapojí, zatím není jasné. Podle Červenky podporu akci už vyjádřily tisíce policistů z celé republiky. Jak přesně bude stávka probíhat, plánuje zveřejnit Červenka o víkendu.
Stávka začne v pondělí 4. listopadu a skončí v pátek 8. listopadu. Dalším projevem protestu může být dlouhé čekání na hlídku v případech, kdy nejde o ohrožení zdraví. Například někdo oznámí vykradenou garáž, k níž přijede hlídka. Ta samá hlídka dostane oznámení o jiné krádeži, na kterou ale dorazí poté, až precizně vyšetří tu první.
„Stává se, že když policista přijíždí na místo, už mu volají, že jinde se stalo něco jiného, ať to tam rychle vyřídí a jede dál. Ten policista práci udělá, ale při tom chvatu může něco přehlédnout, protože je tlačen do toho, aby letěl z místa na místo. A my už toto nechceme dělat, chceme to dělat poctivě, jde nám o dopadení pachatele, ne abychom toho zaevidovali co nejvíc. My jsme tuto situaci nezavinili,“ dodal Červenka, který pracuje u policie dvacet let.
Na nadcházející protesty tento týden upozornil server Seznam Zprávy. „Je vždy na uvážení policisty, k jakému druhu sankce přistoupí, případně jakou výši pokuty zvolí s přihlédnutím zejména k okolnostem spáchaného přestupku. Pohybují-li se policisté v tomto rámci a zákon tento způsob řešení umožňuje, je domluva zcela standardní možností, kterou lze při řešení přestupku zvolit,“ řekl k protestům mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.
Konec policie v přímém přenosu
Policista Červenka, který patří mezi hlavní inicátory protestu, nedávno zveřejnil na webových stránkách nazvaných Konec Policie ČR dokument, kde popisuje největší současné problémy české policie.
Mezi nejpalčivější problémy podle něj patří podstav na velkém množství obvodních oddělení nebo podfinancování sboru. Dále také zmiňuje, že policie dělá zbytečnou práci navíc, ať už jde o administrativní zátěž či dohlížení na průběh fotbalových a hokejových zápasů, které pořádají podnikatelské subjekty. Policii podle Červenky nezatěžuje tolik trestná činnost, ale pojišťovny, exekutoři, občanskoprávní spory nebo základní školy a dětské domovy. Zejména na školách musí často řešit drobné konflikty a „lumpárny“, které by se daly vyřešit i obyčejnou poznámkou.
„Z mého pohledu není jiná cesta než komplexní obsáhlá reforma policie. Prostě už to nejde dál. Už nemohu přihlížet tomu, jak ohýbají počty policistů, jak z občanských zaměstnanců dělají policisty (aby mohli dále lhát), jak neustále zvyšují počet „policistů“, kteří něco „řídí“ nebo „kontrolují“, jak neustále zvyšují pracovní a administrativní zatížení policistů v brutálních podstavech, jak okázale dělí policisty na „chovné“ a na „tažné“, jak policistům nedají prostor k základnímu výcviku, jak utrácejí nesmyslně peníze, atd.,“ uvedl Červenka.