„Neznal jsem ekonomickou situaci ČT a ČRo.“ Ministr Baxa bere zpět své vyjádření o nezvyšování poplatků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že své dřívější vyjádření o nezvyšování televizního a rozhlasového poplatku nezlehčuje. Zaznělo podle něho v době, kdy ještě podrobně neznal ekonomickou situaci České televize a Českého rozhlasu. Ministra kultury před tím obvinil ve Sněmovně ze lži předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Baxovo starší tvrzení připomínali při dnešní debatě o sporné vládní novele zvyšující televizní a rozhlasový poplatek a rozšiřující okruh poplatníků i další opoziční poslanci.
Baxa řekl, že nemá důvod "jasná slova" z léta 2022 bagatelizovat nebo nějak rozptylovat. "Hlubší vhled do financování médií veřejné služby a jejich ekonomické situace mě vlastně během podzimu roku 2022 přivedl k opačnému názoru," vysvětloval. Ministr podotkl, že ve svých vyjádřeních o poplatcích nebyl tak obezřetný, jak být měl. "Neměl jsem všechny informace, které jsem asi mohl mít v té době, a proto od podzimu 2022 pracujeme na tom, aby byl předložen rozumný návrh, který by zajistil financování médií veřejné služby a postavil je na stabilnější základy," dodal.
Novela zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Zavádí také valorizační mechanismus. Spočívá v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci opozičních ANO a SPD předložili pozměňovací návrhy, které tyto hlavní body vládní novely ruší, případně upravují. Zrušení navrhovaného rozšíření okruhu zařízení spadajících pod poplatkovou povinnost i na mobilní telefony, tablety nebo počítače chtějí také nyní již opoziční Piráti.