Tanky vjely do centra Rafáhu na jihu Gazy. Izrael od toho odrazovali politici i Haag
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izraelské tanky v úterý vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Rafáhu před třemi týdny navzdory tomu, že ji od toho odrazovalo mezinárodní společenství kvůli velkému počtu civilistů v této oblasti. Armáda dosud tvrdila, že nejde o rozsáhlou akci, nýbrž o operace v okrajových částech oblasti.
Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Rafáhu navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který mu nařídil zastavit v této oblasti vojenskou ofenzivu. Izraelská vláda nicméně tvrdí, že Rafáh je poslední baštou Hamásu v Pásmu Gazy, bez jeho dobytí nemůže válku vyhrát a "žádná síla na světě" v tom nemůže Izraeli zabránit.
Před izraelskou vojenskou ofenzivou v Rafáhu za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800 000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
In the past 3 weeks around 1 million people have fled #Rafah
— UNRWA (@UNRWA) May 28, 2024
This happened with nowhere safe to go & amidst bombardments, lack of food & water, piles of waste & unsuitable living conditions
Day after day, providing assistance & protection becomes nearly impossible#CeasefireNow pic.twitter.com/CyVE0angws
Do Rafáhu, který se rozkládá na jihu Pásmy Gazy při hranicích s Egyptem, za sedm měsíců války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás uprchl před boji v jiných částech této pobřežní enklávy více než milion Palestinců. Izraelská armáda 6. května vyzvala asi 150 000 civilistů ve východní části města k odchodu do "rozšířené humanitární zóny" vzdálené asi 20 kilometrů, než zde zahájila podle svých slov "omezenou" pozemní operaci s cílem zničit zbývající prapory a infrastrukturu Hamásu. Podle svědků agentury Reuters se ovšem izraelské tanky dnes pohybovaly až v centru města. Armáda už před týdnem uvedla, že z celého Rafáhu se od zahájení akce evakuovalo přibližně 950 000 lidí.
Samotní Palestinci si podle agentury Reuters stěžují, že jsou vystaveni izraelským útokům, kamkoli se pohnou, a že v posledních měsících opakovaně prchají v rámci tohoto izolovaného území z místa na místo. Při posledním vážném incidentu v neděli večer izraelské vzdušné údery proti členům Hamásu v uprchlickém táboře v západní části Rafáhu, dříve označené za humanitární zónu, zřejmě způsobily rozsáhlý požár ve stanovém městě, který připravil o život 45 lidí a dalších asi 250 zranil. Událost, kterou izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "tragickou nehodu" a která se dosud vyšetřuje, vyvolala pobouřené reakce humanitárních organizací a vlnu mezinárodní kritiky.
Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční obce 7. října, při kterém radikálové zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali přes 250 rukojmích. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od té doby přišlo o život v důsledku vzdušných úderů i pozemních bojů přes 36 000 Palestinců. Údaje nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního Netanjahuova vyjádření zabila kolem 14 000. Válka také v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi a stovky tisíc lidí se podle úřadů OSN ocitly na pokraji hladomoru.