Kabinet chce urychlit investice do dopravní infrastruktury, řekl Fiala. Kritizoval postoj ANO k důchodové reformě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda chce do konce volebního období prosadit změny směřující k urychlení investic do dopravní infrastruktury, a to včetně uplatnění spolupráce se soukromým kapitálem. V plánu má také opatření ke zrychlení výstavby, individuální i komerční. Zaměřit se hodlá i na úpravu trhu práce a u sociálních opatření na lepší zacílení příspěvku na bydlení. Dalším z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), jež si chce kabinet vzít za své, je zkvalitnění školství. Priority pro období do podzimu příštího roku přiblížil v rozhovoru s ČTK premiér Petr Fiala (ODS).
NERV návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky, zveřejnil v lednu. Body ze seznamu, kterými se vláda hodlá zabývat, plánuje předložit zástupcům odborů a zaměstnavatelů v pondělí.
Vláda se podle Fialy chce pustit do urychlení investic do dopravní infrastruktury, a to včetně cesty PPP, kterou už vyzkoušela a chce dál rozvíjet. "Pak je to úprava trhu práce, modernizace zákoníku práce. Ta je naprosto zásadní jako hybatel pracovního trhu. Současně se musí nastavit dávkový a sociální systém, aby byl motivující pro práci. To je také doporučení NERV. Tady se musí do legislativy promítnout takové věci jako větší pružnost v oblasti náboru nových zaměstnanců, regulace pracovní doby. U sociálních opatření lépe zacílit příspěvek na bydlení, upravit normativy a tak snížit administrativu," vypočítal premiér. Dále se chce kabinet zaměřit na výstavbu, kde NERV doporučuje radikální zkrácení povolovacích lhůt, změny zákonů, které vedou k zrychlení individuální a komerční výstavby. To nejsou legislativně jednoduché věci a musí se na nich začít velmi intenzivně pracovat, uvedl.
Pohnout s věcmi podle doporučení rady se podle premiéra dá i ve zkvalitňování školství. Uvedl rychlejší realizaci strategie 2030+ a posun v dlouhodobě problémových místech, ať už je to nedostatek míst v předškolním vzdělávání, zastaralý obsah učiva či fragmentovaná struktura na středních školách. "Některé kroky se tu už udělaly, ale chceme to posunout do konce volebního období období ještě dál," uvedl.
Z programového prohlášení je třeba podle premiéra provést důchodovou reformu legislativním procesem a pokračovat v cestě k energetické suverenitě a dlouhodobé energetické udržitelnosti. "Čeká nás uzavření tendru na Jadernou elektrárnu Dukovany a vyhlášení vítěze, zajištění způsobu financování rozvoje energetické infrastruktury, rozvoj obnovitelných zdrojů. Chceme stihnout zákon, zjednodušeně řečeno o akceleračních zónách, aby se daly obnovitelné zdroje budovat v rychlejším zkráceném režimu," popsal. Podle něho vláda také musí pokračovat ve stabilizaci veřejných financí, a to při udržení investice do infrastruktury.
Kritika ANO
Negativní postoj opozičního hnutí ANO k jednání s vládou o důchodové reformě je podle premiéra Petra Fialy (ODS) problémem pro společnost a nezodpovědný vůči lidem. Fiala tak v rozhovoru s ČTK reagoval rovněž na vyjádření místopředsedy ANO Karla Havlíčka pro Seznam Zprávy, že hnutí po volbách důchodové změny zruší. Kabinet je i při projednávání ve Sněmovně otevřený vůči opozičním návrhům, které by reformu vylepšily, dodal Fiala.
ANO koncem dubna oznámilo, že s vládou nebude pokračovat v jednáních strategického charakteru v hospodářské a sociální oblasti, a to ani za účasti prezidenta Petra Pavla. Předtím hnutí zrušilo svou účast na opakovaném jednání na Hradě k důchodové reformě se zástupci vlády v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). ANO důchodovou novelu kritizuje, odmítá mimo jiné chystané zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života.
Fiala připustil, že chybějící shoda s opozicí znamená pro novelu problém. Pro společnost podle něj však představuje problém neodpovědné chování ANO. Hnutí již jednou zrušilo pokus o reformu zavedený vládou Petra Nečase (ODS), uvedl. "Zrušili to bez náhrady a nechali to být. Pak řekli, že budou dělat důchodovou reformu, dali si to do programu, žádnou neudělali a s ničím nepřišli," řekl Fiala ČTK. Nyní ANO opět s ničím nepřišlo a navíc odmítlo jednat u prezidenta, což se nedělá, doplnil.
Chování ANO podle něj vypovídá o tom, že hnutí je úplně jedno, co bude s touto zemí, záleží mu jen na hlasech. "Samozřejmě to není dobrá zpráva pro společnost. My nastavíme nějaká pravidla, lidé se na ně nachystají a pak to někdo bude chtít zrušit. Nejlepší odpověď je nedopustit, aby hnutí ANO vyhrálo volby a nemohlo takovéto neodpovědné kroky zopakovat," dodal Fiala.
Jednání s Kyjevem
Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo uskutečnit další společné jednání české a ukrajinské vlády. Poslední se konalo koncem října 2022 v Kyjevě. Česko s Ukrajinou jedná průběžně na všech úrovních, země napadená Ruskem potřebuje především zbraně a munici, řekl Fiala v rozhovoru s ČTK.
"Převaha Rusů je obrovská a Ukrajina může uspět jedině tehdy, když bude mít (zbraní a munice) dostatek a rychle," uvedl premiér. Především se svými protějšky z Dánska a Nizozemska řešíme, co lze pro Ukrajinu udělat a jak pomoc včetně české iniciativy na shánění dělostřelecké munice dále posouvat, doplnil.