Za vyhýbání mobilizaci hrozí na Ukrajině až 5 let ve vězení. Lidé to zkouší úplatky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina prodloužila stanné právo a mobilizaci až do poloviny listopadu. Znamená to mimo jiné, že mají všichni muži ve věku 18 až 60 let i nadále povinnost zůstat na Ukrajině a budou-li povoláni, nastoupit do armády. Povolávací rozkaz často zastihne i ty žijící v zahraničí. Za jeho neuposlechnutí jim hrozí na Ukrajině 3 až 5 let vězení. Ukrajina řešila skandál s korupcí v odvodových střediscích.
Do armády mohou být v rámci mobilizace povolání muži v odvodovém věku, a to i bez předchozích zkušeností z vojenské služby. Výjimku mají pouze muži starající se o tři a více dětí, zdravotně postižení a některé profese, jako pedagogové či zaměstnanci záchranných složek a další. Vyhýbání se mobilizaci je na Ukrajině trestným činem, který se podle ukrajinských zákonů trestá 3 až 5 lety vězení. Pokud se ale daná osoba přizná, odejde od soudu často i s podmínkou.
Vyhnout se odvodu do armády není snadné, ale i to je podle hlasu některých Ukrajinců za blíže nespecifikovanou částku možné. Dokazují to navíc i četné korupční skandály, kdy se ukázalo, že si zkorumpovaní odvodoví úředníci namastili na úplatcích vlastní kapsu.
Začátkem srpna se v médiích objevily informace o vojenském činiteli, který si podle ukrajinských prokurátorů nechával platit za to, že pomůže mužům v branném věku uprchnout do zahraničí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli zprávám o korupci nechal preventivně vyměnit šéfy všech oblastních odvodových středisek, napsal například list Ukrajinska Pravda. Podle Zelenského vede ukrajinská prokuratura v této kauze dohromady 112 trestních řízení.
Údaje o tom, kolika Ukrajincům se povedlo uprchnout před mobilizací, nejsou dostupné, protože ani evropské státy, které poskytují ukrajinským uprchlíkům azyl, neposuzují, zda daná osoba podléhá, nebo nepodléhá na Ukrajině mobilizační povinnosti. A to včetně Česka.
Podle nejčerstvějších dat Ministerstva vnitra ČR byla dočasná ochrana od začátku války udělena celkem 357 657 Ukrajincům. Z toho bylo na konci července 87 842 mužů ve věku 18 do 65 let, 158 448 žen ve stejném věku, 13 933 seniorů (65 let a víc), 9688 dětí v rozmezí věku od 1 do 2 let, dětí od 3 do 6 let bylo 13 452 a dětí ve věku mezi 6 a 15 lety bylo 53 089.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.