Před soud v Británii půjdou kvůli násilnostem stovky lidí. Mohou dostat až deset let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Účastníci protiimigračních nepokojů ve Velké Británii by mohli jít až na deset let do vězení. Podle serveru The Times to řekl nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Stephen Parkinson, podle nějž nejde o pomstu, ale o spravedlnost. Parkinson zároveň ostře zkritizoval miliardáře Elona Muska za to, jakým způsobem se do celé věci vměšuje.
Vlnu násilí spustil na začátku minulého týdne útok v severoanglickém Southportu. Sedmnáctiletý mladík v tamní taneční škole nožem zabil tři dívky a dalších deset lidí zranil. Záhy se na internetu objevily falešné informace, podle nichž útočil imigrant a muslim, žadatel o azyl. Ve skutečnosti šlo o rodáka z velšského Cardiffu, jehož rodina je původem z Rwandy. Případ není vyšetřován jako terorismus.
Šéfprokurátor pro Anglii a Wales Stephen Parkinson podle The Times varoval, že v nejbližších dnech budou před soud postaveny další stovky lidí zapojených do nepokojů, přičemž nejzávažnějším pachatelům hrozí až deset let vězení. Parkinson podle svých slov očekává prudký nárůst počtu rozhodnutí o obžalobě v souvislosti s „novou fází“ případů, které policie předkládá.
Mnoho obviněných bylo dosud stíháno za porušování pořádku, za které hrozí maximální trest pět let. Parkinson však uvedl, že se nyní zvažuje závažnější trestný čin výtržnictví, za který hrozí až desetiletý trest.
„Varovali jsme před důsledky a tyto důsledky vyvodíme. Kromě toho, že v příštích dnech systémem projde větší počet obvinění, budou případy obsahovat závažnější obvinění s přísnějšími tresty. Nejde o to, abychom se mstili, ale abychom dosáhli spravedlnosti,“ uvedl Parkinson.
Britský premiér Keir Starmer minulý týden navštívil mešitu v hrabství West Midlands a zdůraznil, že úřady nemohou polevit v tlaku na výtržníky. I proto se odpoledne uskuteční další zasedání vládní komise pro mimořádné události Cobra. „Každý, kdo se podílí na výtržnostech – ať už je jeho motivem cokoli – pocítí plnou sílu zákona,“ slíbil také znovu.
Parkinson rovněž uvedl, že zásahy Elona Muska do nepokojů, včetně tvrzení, že Spojené království směřuje k občanské válce, jsou „hluboce neužitečné“. Podle The Times se však nepředpokládá, že by miliardáře a majitele sítě X vyšetřovala policie.
Politici naopak podporují protesty, které jsou namířené proti nepokojům. Londýnský starosta Sadiq Khan, v jehož městě na pořádek dohlíželo na 1300 policistů, na X poděkoval všem, kteří „přišli pokojně ukázat, že Londýn stojí jednotně proti rasismu a islamofobii“.
Britský premiér Keir Starmer zase tento týden navštívil mešitu v hrabství West Midlands a zdůraznil, že úřady nemohou polevit v tlaku na výtržníky. I proto se odpoledne uskuteční další zasedání vládní komise pro mimořádné události Cobra. „Každý, kdo se podílí na výtržnostech – ať už je jeho motivem cokoli – pocítí plnou sílu zákona,“ slíbil také znovu.
Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 779 osob, přičemž nejméně 349 podezřelých bylo obviněno z různých trestných činů. Analýza jednotlivých složek zjistila, že během nepokojů bylo napadeno nebo zraněno nejméně 200 policistů, z toho 93 jen z hrabství Merseyside. Dalším násilnostem se podařilo zabránit tento víkend, kdy byly při zahájení nové fotbalové sezóny zůstalo v pohotovosti asi 6 000 policistů.