„Nepřijatelné.“ Maďarsko si předvolalo německou velvyslankyni. Její výroky „narušují suverenitu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si předvolal německou velvyslankyni v zemi kvůli jejímu projevu, v němž naléhala na osobnosti maďarského veřejného života, aby se ozvaly proti věcem, které podle ní narušují důvěru spojenců v EU a NATO vůči Maďarsku. Informuje agentura Reuters.
"Maďarsko je na cestě, která ho odvádí od jeho přátel," řekla velvyslankyně Julia Grossová v proslovu k výročí Dne německé jednoty. Slavnosti se zúčastnili diplomaté, zástupci nevládních organizací a různí maďarští činitelé. Agentura Reuters její projev označila za neobvykle kritický.
Podle šéfa maďarské diplomacie byly výroky velvyslankyně nepřijatelné. "Svým projevem závažně zasáhla do vnitřních záležitostí Maďarska," napsal dnes Szijjártó na svém profilu na facebooku. Šlo podle něho o narušení maďarské suverenity.
Na slavnost, jíž se ještě loni Szijjártó zúčastnil, letos nejvýše postavení představitelé maďarské vlády nepřišli. Reuters uvádí, že vláda zatím neodpověděla na otázku, proč na oslavách německého znovusjednocení její zástupci tentokrát chyběli.
Západní spojenci kabinet premiéra Viktora Orbána dlouhodobě kritizují například kvůli porušování demokratických principů nebo svobody médií. Orbánova vláda jako jedna z mála v EU udržuje dobré vztahy s Ruskem, a to navzdory tomu, že ruská armáda už přes dva a půl roku vede invazi na Ukrajině.
Podle velvyslankyně Grossové různé kroky maďarských představitelů narušily jejich důvěryhodnost. Šlo třeba o Orbánovu červencovou cestu do Moskvy za ruským prezidentem Vladimirem Putinem, o níž šéf maďarské vlády mluvil jako o misi s cílem přinést mír na Ukrajinu. Orbán, jehož země v tomto pololetí předsedá Evropské unii, pro cestu do Kremlu ovšem neměl mandát sedmadvacítky. Grossová také kritizovala maďarské průtahy ve věci ratifikace vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.
Ve středu na oslavě řekla, že na ní "vidí mnoho lidí, kteří vždy působili jako ti, kdo staví mosty". Vyzvala, abychom "společně žádali, aby to, co jste vybudovali, nebylo strženo".
Reuters připomíná, že Německo je největším obchodním partnerem Maďarska a v jeho ekonomice od poloviny 90. let minulého století hraje zásadní roli. Společnosti jako Audi, Daimler, Opel nebo BMW v této zemi investovaly miliardy eur.