Krátí se čas na přiznání k dani z nemovitosti. Letos se mění pravidla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do konce ledna musí lidé podat přiznání k dani z nemovitosti. V opačném případě jim hrozí sankce. Povinnost se týká lidí, kteří loni nabyli nemovitost či její část, nebo u jimi vlastněné nemovitosti nastala významná změna, jako je přístavba nebo změna výměry pozemku. Přiznání k dani z nemovitosti není nutné podávat, pokud se změnily místní koeficienty v obcích. Jejich změnu automaticky zohlední finanční správa při výpočtu výše daně.
V loňském roce se výměra daně zvýšila kvůli růstu základního koeficientu o 80 procent. V některých obcích je ale růst výraznější, protože si současně zvýšily i svůj místní koeficient. Výnos daně z nemovitosti je stoprocentním příjmem obcí, ve kterých se nemovitost nachází.
V roce 2025 se mění pravidla pro stanovení místních koeficientů, které určují výpočet výše daně. Nově mohou obce využít širší rozpětí koeficientu, od 0,5 do 5 (dříve bylo minimum 1). Tím vlastně mohou zachovat snížení daně. Některé obce ale plánují i snížení místního koeficientu, což může naopak znamenat pokles daně. Zároveň se ruší koeficient 1,5 pro rekreační budovy, garáže a nemovité věci užívané k podnikání.
„Na rozdíl od většiny jiných daní, kde se podává daňové přiznání za uplynulé zdaňovací období (rok, hospodářský rok, měsíc, čtvrtletí…), se daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podává na aktuální zdaňovací období, tj. do 31. ledna roku, na který je daňové přiznání podáváno. Pokud nedochází ke změnám, nemusíte daňové přiznání podávat a daň vám bude vyměřena ve výši poslední známé daně, příp. bude její výše upravená na základě zákonem vymezených změn (změny sazby daně, ceny půdy, koeficientů, zániku osvobození, změně místní příslušnosti apod.),“ uvádí portál veřejné správy.
V případě nepodání daňového přiznání hrozí lidem pokuta a to ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den, kdy je podání v prodlení. Lidé však mají o pár dní navíc. Sankce se začne počítat až šestý pracovní den po 31. lednu a pokuta se nevyměřuje ani pokud nepřesáhne celkově 1000 korun.
Daň z nemovitosti se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanovený podle velikosti obce, a případně místním koeficientem, který se může pohybovat v rozmezí 0,5 až pět s přesností na jedno desetinné místo. Pokud si obec žádný místní koeficient nestanoví, počítá se hodnota jedna.
Daň z nemovitosti v loňském roce doznala i další změny kromě zvýšení základního koeficientu. Upravila se i pravidla vykazování garáží nebo obytných místností určených pro pronájem turistům, což v lednu minulého roku znamenalo pro víc lidí povinnost odevzdat daňové přiznání.
Daň z nemovitosti je splatná do konce května, v případě jejího rozdělení je druhá splátka do konce listopadu. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně než 30 korun, daň se neplatí. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 korun.