Opozice šije do Vystrčila a Pekarové, Tchajwanci staví továrnu na čipy v Německu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předsedové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil schytávají kritiku nejen z opozičních řad kvůli údajné nesmyslnosti jejich návštěv Tchaj-wanu. Způsobila to včerejší zpráva o plánované výstavbě první evropské továrny tchajwanského výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v Drážďanech. Podle poslance hnutí ANO Patrika Nachera je to vytržení vládních politiků ze snění.
„Realita versus snění některých politiků pětikoalice. Čeští politici jezdí na Tchaiwan. Němečtí politici jezdí do Číny. Kde postaví Tchaiwan novou továrnu? V Německu,“ okomentoval Nacher zprávu o plánované investici tchajwanského výrobce čipů.
Do prezidenta Zemana se v podobné věci kopalo, teď se to ale najednou nehodí a hledají se královské výmluvy – samozřejmě je to všechno jinak a mohou za to všichni, jen ne 5K politici. Rozumím 😂🤡 https://t.co/v1tI542m2U
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) August 9, 2023
Na kritiku vzápětí reagovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Podle ní je stavba tchajwanské továrny na výrobu čipů pro Česko výhra, ačkoli bude stát v Německu. „Drážďany jsou mimochodem vybrány strategicky také proto, že jsou blízko našich hranic a s naším zapojením se počítá. Při realistickém zvážení možností je však samotná výroba čipů v ČR nyní nemožná,“ uvedla Pekarová Adamová.
Stavba tchajwanské továrny na výrobu čipů je pro nás výhra, ačkoli nebude stát u nás, ale v Německu. Drážďany jsou mimochodem vybrány strategicky také proto, že jsou blízko našich hranic a s naším zapojením se počítá. Při realistickém zvážení možností je však samotná výroba čipů…
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) August 9, 2023
Předsedkyně vládní TOP 09 se rovněž ohradila proti názoru, že by její cesty na Tchaj-wan zbytečné a kontraproduktivní vzhledem k tomu, že němečtí politici navštěvovali komunistickou Čínu a přesto se k investici dostali. „Není zároveň pravda, že němečtí politici na Tchaj-wan nejezdili. Naopak. Jezdilo a jezdí jich tam mnoho a pár dní přede mnou jej navštívila dokonce ministryně školství Bettina Stark-Watzinger.“
Realita je poněkud plastičtější, než by se z vyjádření politiků mohlo zdát. Firma TSMC totiž oznámila, že do závodu v Drážďanech plánuje investovat společně s podniky Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investic by měla přesáhnout deset miliard eur (zhruba 242 miliard Kč). Jak ale informovala agentura DPA, asi polovinu investičních nákladů pokryjí v rámci státních subvencí peníze německých daňových poplatníků. Představa, že by Česko při současném stavu veřejných financí našlo přes 120 miliard korun na podobnou investici, by tedy byla přinejmenším málo pravděpodobná.
Společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, počítá rovněž se silnou podporou ze strany Evropské unie a německé vlády. Berlín podle listu Handelsblatt slíbil, že výstavbu závodu podpoří částkou pět miliard eur. Tchajwanská společnost jednala o výstavbě závodu se spolkovou zemí Sasko od roku 2021. Konečné investiční rozhodnutí bude podle TSMC záviset na rozsahu veřejné podpory.
Společnost Infineon už na jaře zahájila výstavbu vlastní továrny na výrobu polovodičů v Drážďanech a investovat chce do ní pět miliard eur. V saské metropoli se nacházejí také závody na výrobu čipů společností Bosch a GlobalFoundries. Výrobci čipů mají tendenci stavět závody ve skupinách, což umožňuje, aby nákladná zařízení mohla využívat infrastrukturu a pracovníky na místě.
čtk,