Brzy bude potřeba povolení ke vstupu do Británie, Evropané si za cesty připlatí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropané si již brzy za cesty do Velké Británie připlatí deset liber. Od dubna bude muset každý cestující do Británie mít povolení ke vstupu v rámci programu ETA. Britské úřady mluví o digitalizaci hraničních kontrol a redukci front při příjezdu do země. Opatření však přichází v podobnou dobu, kdy EU pro Brity zavádí program ETIAS s podobnými podmínkami. Obě schémata se inspirují programem ESTA Spojených států, který už funguje řadu let. O změnách v cestování informují například The Times či Euronews.
Schéma ETA bylo od podzimu 2023 povinné pro cestující z Kataru, v únoru letošního roku se přidaly státy kolem Perského zálivu. Ostatní státy se do programu přidají v roce 2025 s tím, že občané EU se zapojí jako poslední v dubnu 2025. Šéf britských pohraničníků Phil Douglas o novém digitálním systému mluví jako o zlatém standardu kontroly hranic. "Systém ETA je digitálně propojen s cestovním pasem a zajišťuje důkladnější bezpečnostní kontroly před zahájením cesty do Spojeného království, čímž pomáhá předcházet zneužívání našeho imigračního systému," uvedlo ministerstvo vnitra.
Každý zájemce o vstup do Velké Británie si bude muset stáhnout aplikaci, kde vyplní vstupní dotazník, týkající se účelu cesty do země, ofotit pas a zaslat fotografii. A to před cestou do Velké Británie. Většina žádostí by měla být vyřízena do 72 hodin, britské úřady však na posouzení mají až 30 dní. Takto vydané vstupní povolení bude platné dva roky či do vypršení platnosti pasu. Opravňuje k až 6 měsíčnímu soustavnému pobytu v zemi. Zájemce za něj zaplatí 10 liber.
Přestože úřady mluví o celém projektu jako o digitalizaci a urychlení hraničních kontrol, The Times upozorňují, že se může jednat o dozvuky brexitu. Podobné opatření, které vstoupí v platnost v květnu 2025, totiž chystá i EU pro britské občany. Takzvaný systém ETIAS, stojí na podobných principech a pomocí biometrických pasů má evropským pohraničníkům pomoci zrychlit kontroly občanů zemí mimo Schengen. Poplatek v případě evropského programu činí 7 eur. Na rozdíl od britského systému se poplatek týká pouze osob mezi 10-70 lety. Platnost je také delší, a to tříletá.