„Muž, který sbírá všechno“: Křetínský přepisuje evropský byznys, koupil majitele řetězce Makro
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český miliardář Daniel Křetínský dokončil jednu z největších akvizic své dosavadní kariéry. Skrze svou investiční firmu EP Global Commerce (EPGC) převzal téměř 70 % německého velkoobchodního řetězce Metro AG, který v tuzemsku vlastní prodejny Makro, a po téměř 29 letech jej stáhl z frankfurtské burzy. Investici o akvizici oznámila EPGC v tiskové zprávě. Křetínský, označovaný jako „česká sfinga“, tak pokračuje v rozšiřování svého rozsáhlého impéria, které zahrnuje energetiku, média, maloobchod i luxusní nemovitosti.
„Stažení Metra z burzy je logický krok pro firmu, která potřebuje prostor k hlubší transformaci, než jaký dovoluje čtvrtletní cyklus očekávání veřejných trhů,“ uvedl Křetínský v dřívějším vyjádření.
Klíčová akvizice za desítky miliard
Křetínský v Metru působí už od roku 2018, kdy získal první podíl od historického německého holdingu Haniel. Své angažmá postupně navyšoval a v únoru letošního roku získal dostatek hlasů pro veřejnou nabídku na výkup dalších akcií. Téměř 15 % akcionářů ji využilo a umožnilo Křetínskému posílit svůj podíl na 67,94 %, což odpovídá 68,17 % hlasovacích práv.
Nabídnutá cena 5,33 eura za akcii odpovídá výkupní hodnotě 7,19 miliardy korun. Předtím vlastnil Křetínský v Metru 49,9 % – celková transakce se tak pohybuje v řádu desítek miliard korun.
Metro provozuje 623 obchodů ve 21 zemích, včetně osmi českých poboček Makro. V některých zemích má i sklady a přímý prodej. O budoucích plánech s firmou se Křetínský zatím nevyjádřil, ale podle jeho dřívějších kroků lze očekávat výraznou restrukturalizaci a důraz na zvyšování efektivity.
„Muž, který sbírá všechno“
Rodák z Brna (1975), vystudovaný právník a dnes podle Forbesu třetí nejbohatší Čech s majetkem 10 miliard dolarů, je známý jako tichý, ale mimořádně strategický investor. „Má výjimečný čich na podhodnocená aktiva. Co jiní odepisují, z toho on dokáže udělat zlatý důl,“ píše německý deník Bild.
Křetínského hlavní investiční vozidlo, skupina EPH (Energetický a průmyslový holding), vznikla v roce 2009 a dnes patří téměř výhradně jemu. Firma vlastní elektrárny, teplárny a uhelné doly ve střední Evropě, včetně podniku LEAG v Německu. V roce 2016 převzal od švédského Vattenfallu jeho hnědouhelné aktivity, a to symbolicky – za euro, ale s mnohamiliardovou státní dotací.
Obchody, média i sport
Kromě Metra Křetínský buduje silnou pozici i v evropském maloobchodu. V roce 2023 převzal zadlužený francouzský řetězec Casino, vlastní podíly ve společnostech Fnac Darty a Unieuro a v Británii investoval do supermarketů Sainsbury’s. V Česku spoluvlastní s PPF vyhledávač Heureka.
V mediální sféře působí od roku 2013, kdy s Patrikem Tkáčem koupil české aktivity Ringieru a Axelu Springeru, včetně deníku Blesk. Ve Francii drží podíly ve Le Monde, Elle a Marianne.
Je také spolumajitelem fotbalových klubů AC Sparta Praha a anglického West Hamu United. V USA vlastní podíl ve společnosti Foot Locker, v Británii má investici v Royal Mail.
Životní styl miliardáře
Křetínský neinvestuje jen do průmyslu. Miluje architekturu, umění a luxusní nemovitosti. V Londýně koupil v roce 2015 historickou vilu Heath Hall, kde během turné přebýval i zpěvák Justin Bieber. V roce 2022 získal zámek Château du Marais u Paříže, přezdívaný „malé Versailles“. Plánuje z něj vybudovat luxusní hotel. A k tomu všemu je spoluvlastníkem privátního resortu Velaa na Maledivách.
Ačkoli konkrétní plány s Metrem zatím Křetínský nezveřejnil, trh i odborníci očekávají transformaci, která firmu přiblíží efektivitě a ziskovosti. „Investuji do firem, které mají potenciál růst, ale momentálně ho nevyužívají. To je moje příležitost,“ řekl v minulosti.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.