Kde všude se zpívá legendární „Tichá noc“? A co předcházelo jejímu vzniku?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než 200 let se v domácnostech, včetně těch českých, v období Vánoc zpívá jedna z nejznámějších koled. Dnes již tradiční "Tichá noc, svatá noc" byla přeložena do zhruba 300 jazyků a dostala se dokonce na seznam kulturního dědictví UNESCO. Takový věhlas si při jejím vzniku v roce 1818 její autoři Josepf Mohr a Franz Xaver Gruber zřejmě ani nedokázali představit. Jak ale koleda, která poprvé zazněla v kostele sv. Mikuláše v Oberndorfu nedaleko Salcburku, vznikla?
Píseň "Tichá noc, svatá noc" nevznikla za příliš příznivých okolností. Evropa se vzpamatovávala z politických převratů, válek a přírodní katastrofy, která v roce 1816 po velmi malé úrodě způsobila hlad a bídu. Právě v tomto roce, v roce 1816, se farář Joseph Mohr rozhodl napsat báseň, kterou následně pojmenoval "Stille Nacht! Heilige Nacht!". Jako farář rozuměl těm, kteří trpí a vydáním této básně mu šlo především o spojení lidí.
Báseň vznikla v kostele Panny Marie v salcburském Lungau Mohr a během Vánoc 1818 farář požádal venkovského učitele Franze Xavere Grubera o její zhudebnění. "Tichá noc, svatá noc", jak ji známe nyní tak poprvé zazněla v němčině v kostele sv. Mikuláše v Oberndorfu u Salcburku.
Ačkoliv skladba původně vznikla jako církevní píseň, lidovým šířením se dostala do dalších krajin světa a stala se hitem. Hranice Evropy opustila poprvé v roce 1939, kdy se díky jednomu z nejznámějších tyrolských pěvců Ludwigu Rainerovi dostala do Ameriky. O Vánocích 1914 zněla skladba "Tichá noc, svatá noc" i ze zákopů na obou stranách bojové linie první světové války. Do té doby nesmiřitelní protivníci si začali v různých jazycích společně notovat a modlit se. V roce 1941 si pak "Silent Night" v zahradách Bílého domu společně zanotovali i Franklin D. Roosevelt a Winston Churchill.
V roce 2011 se "Tichá noc" dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO. Skladba byla také prohlášena za světovou píseň míru a dodnes se zpívá ve více než 300 jazycích a dialektech.
Muzea "Tiché noci"
Rakušané jsou na koledu, která vznikla na jejich území, patřičně hrdí. I proto má tato skladba hned několik upomínkových míst a muzeí, která její vznik připomínají. V Mariapfarr v salcburském Lungau, kde v roce 1816 Joseph Mohr napsal báseň "Tichá noc" se v historických prostorách bývalé fary nachází muzeum s výstavou, která je věnována jak Mohrovi, tak samotné skladbě. K vidění je zde také betlém z osmnáctého století.
Po stopách "Tiché noci" se můžete vydat i v Oberndorfu. I zde je světoznámé koledě věnováno muzeum. To se mimo jiné zabývá i významem textu písně, jejím znevažováním a přepisováním v různých politických režimech, stejně jako mírovým poselstvím a emocionálním významem pro lidi. Kostel sv. Mikuláše, kde píseň původně vznikla, byl na přelomu 19. a 20. století zbourán, na jeho místě byla ale v roce 1937 postavena kaple, které se neříká jinak než Kaple Tiché noci, i ta je hojně navštěvovaným turistickým cílem.
Pamětním místem se stala také škola v nedalekém Arnsdorfu, do které v roce 1807 nastoupil mladý Franz Xaver Gruber na své první místo učitele na základní škole. Škola, jejíž učitel se stal spoluautorem, respektive autorem hudby k "Tiché noci", stále funguje. Cílem zdejší expozice je vyprávět o době, kdy byla Tichá noc napsána.
Velké muzeum, které je věnovánu životu a dílu Josepha Mohra a celosvětovému šíření a vlivu písně, se nachází také v horské vesnici Wagrain. Expozice se v tomto městě nachází, protože i zde kněz Mohr působil. Sídlí v budově se zajímavou historií - Pflegerschlössl.
Naproti farnímu kostelu v Halleinu se pak nachází další muzeum Tiché noci. Toto ale bylo oceněno jako jedno z nejlepších muzeí v Salcbursku. K vidění je zde kompletní dokumentace ke známé koledě, kytara Josepha Mohra, tehdejší zařízení Gruberova bytu, rukopisy a mnoho dalšího.
V období adventu pak místní herci ztvárňují roli Franze Xavera Grubera a provází návštěvníky pod heslem "S Gruberem osobně" městem. Přímo naproti muzeu se pak nachází Gruberovo poslední místo odpočinku, kde se každý rok 24. prosince od 17 hodin koná vystoupení spolku Halleiner Liedertafel "Singen am Grubergrab" (Zpívání u Gruberova hrobu). Na místě bývají pravidelně hosté z celého světa.
Nejen zde, ale i v okolí muzea Pflegerschlössl nebo v Oberndorfu, Mariapfarru a dalších obcích salcburského Lungau se v prosinci koná několik adventních akcí. Na těch většinou nechybí tradiční rakouské výrobky, vánoční pokrmy ani příjemná horská atmosféra. Adventní trhy s jedinečnou atmosférou se ale v horské oblasti salcburského Lungau konají i na dalších místech. Rekreační oblast Katschberg například nabízí adventní stezku od jedné salaše ke druhé. Sedmikilometrová okružní trasa v nadmořské výšce 1750 metrů lemovaná lucernami a lampiony se zastávkami na horký čaj, doprovázená hudebním kulisou se postará o nevšední vánoční náladu.