Socialisté jsou neústupní a budou v EP tlačit zákaz spalovacích motorů stůj co stůj
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zákaz spalovacích motorů u nových automobilů od roku 2035 je klíčovým požadavkem socialistů (S&D) pro budoucí Evropskou komisi (EK). Vyplývá to z oficiálního dokumentu, který v úterý zveřejnil server Euractiv. Nově požadují rovněž zrušit právo veta ohledně článku 7, tedy ve věci dodržování právního státu, kdy by tak Brusel mohl s menšími překážkami uvalit sankce na nepohodlný členský stát. V úterý večer se zároveň uskutečnila schůzka frakce S&D v Evropském parlamentu s dosavadní předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou, která se uchází o další mandát. Měli diskutovat o příštím programu exekutivy Evropské unie.
Podle dokumentu nazvaného "Naše klíčové požadavky pro období 2024-2029" sociální demokraté chtějí, aby příští výkonná moc prokázala silné závazky v oblasti zelené politiky, a to od klimatu až po zemědělství.
"Právní závazek, který Evropská unie přijala v zákoně o klimatu, aby se EU do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem, a dosavadní úspěchy v rámci evropské zelené dohody (balíček Fit for 55 a cíle pro rok 2030), musí být zachovány," uvádí dokument.
S&D dále zdůrazňují, že „zákaz spalovacích motorů pro nová auta od roku 2035 a regulace odlesňování“ by měly rovněž zůstat nedotčeny. Tento "klíčový požadavek" může S&D přivést do střetu s lidoveckou frakcí (EPP) vzhledem k tomu, že tato středopravicová skupina chce povolit spalovací motory s palivem šetrným ke klimatu.
Volby do EP napříč členskými zeměmi ale ukázaly, že stále více Evropanů odmítá Green Deal a se zákazem spalovacích motorů nesouhlasí.
Skupina S&D navíc požaduje důkladné provádění zákona o obnově přírody a strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. "Byly úspěšné a poskytují regulační stabilitu a perspektivu, kterou je třeba zachovat pro pokračující konkurenceschopnou a ekologickou transformaci evropského průmyslu," stojí v dokumentu.
S&D zaujali přísnější postoj i v otázce právního státu. Zejména zdůrazňují, že článek 7 Lisabonské smlouvy, podle něhož může EK pozastavit některá práva členských států, pokud hrozí porušení zásad právního státu, by měl být reformován a "umožnit hlasování kvalifikovanou většinou". V současné době je k aktivaci článku 7 nutná jednomyslnost členských států EU. Právě tento článek požívá Brusel na nepohodlné vlády, které nedrží linii. Šlo o polskou pravicovou vládu PiS, která je nyní v opozici a současnou vládu Viktora Orbána v Maďarsku. Dosud mohou jiné země podobné pokusy vetovat.
Frakce S&D spolu s dalšími progresivními silami (Renew, Zelení, Levice a část EPP) chtějí zabránit tomu, aby se konzervativní frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) dostala do výboru občanské svobody a spravedlnosti (LIBE). "Chápeme, že EPP se chce Meloniové zavděčit a udržet si ji nablízku, ale LIBE ne," uvedl jeden z představitelů socialistů.