PAPEŽ FRANTIŠEK

„Toto je další světová válka.“ Papež František chce jednat s Putinem o míru

PAPEŽ FRANTIŠEK
„Toto je další světová válka.“ Papež František chce jednat s Putinem o míru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na Ukrajině se odehrává světová válka, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti, nejen Rusko. Národy jsou pro ně až na druhém místě. V rozhovoru se švýcarskou televizí RSI to řekl papež František. Připomněl, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. Část rozhovoru dnes zveřejnil například server Vatican News, celé interview odvysílá RSI v neděli, v předvečer desátého výročí zahájení pontifikátu papeže Františka.

„Toto je další světová válka. Začala po částech, ale teď už nikdo nemůže říct, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapleteny velmoci a bojištěm je Ukrajina,“ řekl papež. „Na mysli mně tak vyvstává zbrojní průmysl. Jeden odborník mi řekl: kdyby se rok nevyráběly žádné zbraně, byl by vyřešen problém hladu ve světě. Je to trh, vedou se války, staré zbraně se prodávají a nové se testují,“ dodal František.

Papež, který se s Putinem několikrát setkal před válkou na Ukrajině, v rozhovoru připomněl, že už den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru Moskvě navrhl, že by se s Putinem sešel. Dostal ale odpověď, že na to není vhodná doba. „Putin ví, že jsem k dispozici,“ řekl nyní papež. „Ale jsou tam imperiální zájmy, nejen Ruska, ale i ostatních mocností. To je typické pro impérium, že dává národ až na druhé místo,“ uvedla hlava katolické církve.

V rozhovoru se švýcarskou televizí papež také řekl, že nepomýšlí na rezignaci, jako to ze zdravotních důvodů udělal v roce 2013 jeho předchůdce Benedikt XVI. František řekl, že by to udělal jen v případě, že by mu zdravotní stav zamezil v jasném náhledu na věci kolem. „Únava, která by mi zabránila vidět věci jasně. Neschopnost zhodnotit jasně situaci. A samozřejmě také fyzický problém,“ uvedl papež.

František také řekl, že se trochu stydí za to, že kvůli problémům s kolenem musí používat invalidní vozík. Rekonvalescence ale pokračuje dobře, dodal.

,