Američané budou šroubovat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Psát o Trumpově celní politice do tištěného vydání Týdeníku Echo je problematická volba vzhledem k tomu, že než se vydání dostane na stánky, může být, nebo spíš bude všechno jinak. Americký prezident minulý týden poté, co na 90 dní pozdržel svá „reciproční“ cla a zároveň zavedl separátní cla proti Číně, z těchto cel vyjmul smartphony, notebooky a některé další výrobky. Následně jeho ministr obchodu Howard Lutnick ovšem oznámil, že na tyto vyjmuté výrobky se chystají asi do měsíce nová cla.
Takže momentální stav byl takový, že z cel, jež mají údajně povzbudit americkou průmyslovou renesanci, byly vyjmuty hotové výrobky, ne však polotovary (jež tvoří zhruba polovinu dovozu) a investiční zboží, které je k té průmyslové renesanci potřeba. Šéfovi firmy Apple Timu Cookovi se jeho účast na Trumpově inauguraci zjevně vyplatila a akcionáři musí uznat, že si svůj plat zaslouží do posledního centu. Potěšeni mohou být i MAGA influenceři, kterým hrozilo, že se jejich postování na obranu prezidenta Trumpa prodraží. A taky zákazníci čínských zásilkových e-shopů jako Temu – i na ně se totiž výjimka vztahuje.
Dá ovšem rozum, že výrobu tak složitého zboží, jakým je špičková elektronika, jež se budovala v Číně po desítky let, nepřevedete zpátky domů během měsíce. To chápe každý rozumný člověk.
Ale chápe to Lutnick? V televizním rozhovoru 6. dubna řekl, že „ta armáda milionů a milionů lidských bytostí, které šroubují malé šroubky, aby vyrobily iPhone, to přejde do Ameriky“. To nemohl absolvovat rychlokurz výroby iPhonů předtím, než na ně uvalil cla?
Přiměřeně informovaný člověk by takový kurz nepotřeboval. Existuje docela proslulý záznam vystoupení Tima Cooka na konferenci v roce 2017, kde vysvětloval, že Apple už dávno nevyrábí v Číně kvůli levné pracovní síle. „Důvod jsou dovednosti. Množství dovedností v jedné lokalitě a druh dovedností.“ Použil jako příklad profesi, pro kterou se dnes i v Česku používá anglický termín tooling engineer: „V USA byste mohli uspořádat jejich setkání a nejsem si jistý, zda bychom dokázali zaplnit celou místnost.“ Tím myslí konferenční sál, kde mluvil. „V Číně byste mohli zaplnit několik fotbalových hřišť.“
Je tu otázka, kde se ti Američané, kteří mají nabýt těch dovedností, vezmou. Mýtus o tom, že deindustrializace vytvořila kohortu (zejména bílých) mužů, kteří na snahu najít zaměstnání rezignovali, je totiž právě to – mýtus. Míra participace pracovní síly v kategorii 25–54 let, tedy nejproduktivnějších lidí, se už dlouho drží vysoko. Stoupala od 50. let, v roce 1983 překročila 80 procent a v srpnu 1997 dosáhla vrcholu, 84,5 procenta. Po velké finanční krizi, pravda, několik let klesala, v letech 2014–2015 poklesla pod 81 procent. Ale od té doby s covidovou přestávkou roste a loni v létě byla na hodnotě 83,9, tedy blízko rekordu. Ministr financí Scott Bessent nadhodil v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem, že by továrny mohli zaplnit propuštění federální úředníci. Což tak trochu připomíná „Akci 77“, tedy „77 tisíc do výroby“, kterou naši komunisté spustili v roce 1951 (lidový název železničního mostu v pražském Braníku „Most inteligence“ má původ právě zde). Pojmy „woke right“, „MAGA maoismus“, případně „pravicová ideologie nerůstu“, které se v poslední době vynořily, mají něco do sebe.
Podívejme se ještě na sever od americké hranice, protože vývoj v první postnárodní zemi, jak Kanadu označil její dosluhující premiér Justin Trudeau, je zajímavé sledovat. Poslanec vládních liberálů z Toronta Paul Chiang byl přinucen vzdát se kandidatury v nadcházejících volbách poté, co na tiskové konferenci pro čínská média poznamenal, že někdo by měl nahlásit jeho konzervativního protikandidáta Joea Taye na čínský konzulát. Tay je totiž uprchlík z Hongkongu a tamní policie vypsala odměnu za informaci vedoucí k jeho zatčení.
Takže vidíme, že Kanada není tak docela postnárodní. Někteří kanadští politici si mezi sebou vyřizují národní problémy – jenže čínské. Kanaďany musí těšit, že ten politik, který vyzýval, aby Kanaďané udali svého spoluobčana policii cizí země, byl dvacet osm let policistou. A ještě více je musí potěšit, že u policie měl na starosti diverzitu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.