Kluse následuje Smetana, Dyk či Cina. Dopis za příměří v Gaze podepsalo přes 300 umělců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Otevřený dopis české vládě a prezidentu Petru Pavlovi, aby vyzvali k příměří v Pásmu Gazy a Izraeli, podepsalo 339 umělců. Skupina se dopisem připojila k americké iniciativě Artists4Ceasefire (umělci pro příměří) a po českých představitelích požaduje, aby vyzvali ke klidu zbraní, ukončení bombardování a k trvalému příměří. Zveřejněný dopis podepsali například Tomáš a Tamara Klusovi, Emma Smetana, Jordan Haj, Bára Basiková, Klára Výtisková, Jan Cina či Vojtěch Dyk. Od podporovatelů Izraele se ozývá kritika, že symbolika protestu připomíná vraždu dvou izraelských vojáků v Raffahu v roce 2000.
Na otevřený dopis upozornila skupina umělců na sobotním předávání Cen Anděl, kde rozvinuli transparent s nápisem "Artists for ceasefire". Někteří umělci si také po vzoru amerických kolegů připnuli placky se symbolem ruky a černým srdcem na červeném pozadí. Podobně protest probíhal na letošních Oskarech. Podle serveru novinky.cz tento symbol kritizovali zástupci židovské komunity, protože má připomínat fotografii z masakru Izraelců v roce 2000 v Ramalláhu. V Pásmu Gazy téměř za půl roku bojů podle teroristické organizace Hamás zemřelo 32 782 Palestinců.
Jako krvavý symbol ho označila izraelská vláda až po tom, co se objevil na Oskarech. Do té doby to byl symbol proti válkám a zbrojení. pic.twitter.com/lpWJhQqSQM
— Tomáš Klus (@TomasKlus1986) March 31, 2024
"Sešli jsme se jako umělci, ale především jako lidské bytosti, které jsou svědky ničivých ztrát na životech a probíhajících hrůz v Gaze a na Západním břehu. Společně žádáme zástupce České republiky, aby vyzvali k okamžité deeskalaci a příměří v Gaze a Izraeli dříve, než přijdou o život další tisíce lidí," stojí v otevřeném dopise. Umělci také chtějí, aby čeští představitelé vyzvali k okamžitému ukončení blokády jídla, vody, elektřiny a humanitární pomoci. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve zprávě z minulého týdne varovala, že na severu Pásma Gazy bez přijetí dalších opatření vypukne nejpozději v květnu hladomor, který by se do července mohl rozšířit i do zbytku pásma.
Čeští umělci navazují na americké hnutí Artists4Ceasefire, jejichž otevřený dopis prezidentu Joeovi Bidenovi podepsali například Jennifer Lopezová, Joaqin Phoenix či Ben Affleck. Odznak ruky, který používají pro vyjádření podpory Palestině, podle webu iniciativy symbolizuje naléhavost výzvy k záchraně životů. Mluvčí izraelského premiéra Ofir Gendelman však na svém profilu X uvedl, že symbol červené ruky připomíná fotografii lynčování dvou Izraelců Palestinci v roce 2000 na policejní stanici v Ramalláhu. „Těm, kteří si na Oscarech připnuli odznak s červenou rukou – každému Izraelci se vybaví lynč dvou vojáků Palestinci v roce 2000. Vrazi si smočili ruce v krvi svých obětí a oslavovali jejich vraždu. To nepodporujte,“ napsal na síti X.
To those who wore the red hand pin at the #Oscars:
— Ofir Gendelman (@ofirgendelman) March 11, 2024
This is what every Israeli and Palestinian thinks of when he sees a red hand: the lynching of 2 Israelis by Palestinians in 2000 in a police station.
The murderers drenched their hands in their victims' blood, celebrating… pic.twitter.com/d8Keq5yf0j
Válku v Gaze začal 7. října teroristický útok hnutí Hamás na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí a na 250 osob unesli do Gazy. Z toho zhruba polovinu stále zadržují. Izraelské odvetné masivní bombardování a pozemní operace si kromě víc než 32 780 mrtvých Palestinců vyžádaly na 75 300 zraněných Údaje Hamásu nelze nezávisle ověřit.