Hlavní migrační trasa vede přes Balkán. Do Evropy míří nejvíc lidí od krize roku 2016
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nelegálních přechodů hranic zemí Evropské unie odhalených úřady za prvních devět měsíců letošního roku přibylo proti stejnému období loňska 17 procent. V září však ubylo lidí, kteří se zkoušeli do Evropy nelegálně dostat přes centrální Středomoří, a hlavní migrační cestou se stal západní Balkán. Uvedla to dnes Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Celkový počet 279.350 nelegálně přicházejících migrantů byl za devět měsíců nejvyšší od krize z roku 2016.
Přes centrální část Středozemního moře se letos podle statistik Frontexu pokouší do Evropy přeplavit téměř polovina ze všech migrantů. Nejvíce jich pochází z Guineje, Pobřeží slonoviny či Tuniska. V září však jejich počet proti srpnu poklesl o třetinu na necelých 17.000, kdežto po západobalkánské trase to bylo o dvě tisícovky více. Touto cestou přicházejí zejména Syřané, Afghánci či Turci. Středoevropské země včetně Česka začaly v uplynulých týdnech kvůli rostoucímu počtu migrantů provádět hraniční kontroly.
Při porovnání s prvními devíti měsíci loňska však letos západobalkánskou trasu využilo o čtvrtinu migrantů méně, zejména v souvislosti s přísnější vízovou politikou. Naopak u centrálního Středomoří vzrostl počet nelegálních cest do Evropy o 83 procent.
Středomořská trasa, kterou migranti často absolvují na nevyhovujících a výrazně přetížených plavidlech, podle Frontexu nadále zůstává velmi nebezpečná. Ve vodách moře mezi Afrikou a jižní Evropou se letos podle statistiky Mezinárodní organizace pro migraci ztratilo již 2384 lidí, výrazně nejvíce na centrální trase.