Čtyři noci jsem jedl bagety a blokoval migraci. Babiš řečnil a zhatil sněmovně jednání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Páteční jednání sněmovny zpočátku ovládl spor o nové evropské migrační dohodě. Řečniště asi na hodinu ovládl expremiér Andrej Babiš, který se opřel do vlády Petra Fialy za to, že schvaluje dohodu, jež je podle něj „skandální a mířící proti bezpečnosti Česka“. Šéf hnutí ANO také předvedl své obvyklé řečnické schopnosti, když hovořil o tom, jak v Evropě jedl bagety a bránil migraci. Dolní komora nakonec kvůli sporům o migračních pravidlech schůzi ukončila, k hlasování o zákonech se tak nedostala.
Spor vyvolal Babiš při třetím neúspěšném pokusu o to, aby se dolní parlamentní komora zabývala migračním paktem EU. Označil jej za skandální a mířící proti bezpečnosti Česka. Prohlásil, že premiér Petr Fiala (ODS) nehájil na nynější Evropské radě české zájmy, lže a je neschopný a měl by migrační reformu blokovat po vzoru Polska a Maďarska. Fiala je podle Babiše „nejprolhanější premiér v historii této země“, „nemá koule“ a na Evropské radě nepostupuje podle principu, že je potřeba bojovat za zájmy českých občanů.
Součástí dohody jsou i další peníze pro ČR jako evropská pomoc s ukrajinskou migrační krizí. Kdo brání této dohodě, vystupuje nejen proti evropským, ale i proti bytostným českým národním zájmům. Což lze pochopit v případě reprezentantů Polska a Maďarska, ale ne v případě AB.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) June 30, 2023
Bagety
Šéf hnutí ANO také kritizoval postoj předsedy vlády na summitu Evropské unie. „Každý si tam přečte ten svůj projev, pan premiér asi taky měl nějaký projev, nevím, jestli ve prospěch těch pašeráků. A dnes to tedy pokračuje. Mají ty bagety a máslo. Teď snídají a budou se o tom bavit,“ vyprávěl Babiš.
„Co jsme dostali my za Ukrajince? Nula, nic, 40 miliard a tím to stálo. Tak jsem zvědav, kdy tedy něco… A pan premiér také mohl ty peníze požadovat. Já jsem ho vyzval na Radě pro EU, aby žádal 40 miliard pro Českou republiku! Ano, Rada je jednomyslná. A to je ta strašná výhoda. Pan premiér, kdyby měl tu odvahu, jako že ji nemá a mlčí tam, tak bych řekl, já chci těch 40 miliard, jinak blokuji tohle a tohle budu blokovat. Čtyři noci a pět dní jsem jedl ty bagety a blokoval jsem tu Radu! A přivezl jsem 42 miliard navíc,“ pokračoval.
Ministerského předsedy se zastal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), podle kterého Babiš buď neví, co říká, nebo hájí cizí zájmy. Fiala podle Rakušana vyjednal to, že ČR by měla obdržet kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny další finanční podporu. „Polsko a Maďarsko ovšem z vnitropolitických důvodů blokovaly celou noc přijetí těchto závěrů,“ řekl Rakušan k Babišovu odvolávání se na záporný postoj těchto k migračnímu paktu. „Polsko a Maďarsko na této Evropské radě jednají proti českým národním zájmům,“ zdůraznil Rakušan.
Rakušanovo vystoupení rozhořčilo Babiše i předsedu poslanců SPD Radima Fialu, který ministrův projev označil za katastrofu. Obvinil ministra vnitra z toho, že pozval do Evropy pašeráky lidí a muslimy. „Jste viník. Styďte se,“ vzkázal Fiala Rakušanovi. Fiala si pak vyžádal dvouhodinou přestávku pro klub SPD, se stejným požadavkem pak přišla šéfka frakce ANO Alena Schillerová. „Co se odehrálo, je nehoráznost,“ uvedla.
Naopak předseda poslanců ODS Benda řekl, že „za hranou“ byla vystoupení Babiše a Fialy. „Fakt mám tohohle chování plné zuby,“ řekl. Jelikož udělení přestávky na jednání klubu je jen zvyklost, Benda žádal, aby se tentokrát hlasovalo. Následně spor začali řešit členové vedení dolní komory. Jednání se neustále odkládalo, až se nakonec rozhodlo o přerušení schůze až do 12. července.
Česká republika do závěrů nynějšího summitu Evropské unie prosadila formulaci o finanční podpoře zemí přijímajících uprchlíky z Ukrajiny, ale kvůli postoji Polska a Maďarska jsou tyto závěry v ohrožení. Před začátkem druhého dne jednání Evropské rady to v Bruselu řekl český premiér Petr Fiala. Polsko a Maďarsko tak podle něj jdou proti českým zájmům. Dohoda počítá s tím, že při případné migrační vlně by si státy EU měly běžence přerozdělit, anebo platit.