EU může být do tří let mrtvá, varuje prezident Macron
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie může být do dvou tří let mrtvá, pokud nezmění své směřování, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdůraznil především množství regulací a nedostatek investic. Podle Macrona, jak Washington, tak Peking, tedy potenciální globální soupeři EU, mají lepší hospodářské výsledky a více investují než přeregulovaná Evropa. Macron už v minulosti o ekonomickém zaostávání Evropy mluvil, tentokrát poprvé zmínil i časový horizont možného zlomu. Uvedl to na konferenci Berlin Global Dialogue informují The Telegraph nebo Bloomberg.
"EU by mohla zemřít, stojíme na prahu velmi důležitého okamžiku," prohlásil Macron. "Náš starý model je pryč – nadměrně regulujeme a nedostatečně investujeme. Pokud v příštích dvou až třech letech budeme pokračovat podle klasického scénáře, ztratíme konkurenceschopnost," uvedl francouzský prezident na fóru.
Macron zdůraznil, že EU musí především dokončit svůj projekt jednotné bankovní unie v eurozóně a harmonizovat a jasně určit finanční pravidla. Debaty o evropské bankovní unii se začaly vést po globální finanční krizi, která začala v roce 2008. Projekt bankovní unie má mít tři pilíře. Zaprvé společný bankovní dohled, za druhé společné řešení krizí a za třetí společné pojištění vkladů. První dva pilíře vstoupily v platnost v letech 2014 a 2015, na třetím pilíři však dosud nepanuje shoda.
Podle Macrona je také nutné, aby EU ve světě vystupovala jako zastánce dodržování pravidel světového obchodu.
Macronova slova přichází krátce po publikování Draghiho zprávy, která také varuje před zaostáváním evropské ekonomiky a ztrátou konkurenceschopnosti. "EU zaostává za USA a Čínou, svými globálními konkurenty, v klíčových ukazatelích, jako je produktivita, hospodářský růst na hlavu, inovativnost a tempo vzniku a růstu globálních konkurenceschopných podniků. V oblasti moderních technologií to platí více než v tradičních odvětvích, která rostou pomaleji," uvádí o zprávě v Týdeníku Echo bývalý člen řady ČNB Mojmír Hampl. Ostrou diskuzi pak rozpoutala i doporučení Draghio. A to především doporučení k masivním investicím i za cenu zadlužení a "více Evropy."
ČŤĚTE VÍCE: Draghiho zpráva: vesměs mylná doporučení zaslaná na špatnou adresu
Přestože Macronova slova nyní rezonují v souvislosti s Draghiho zprávou, není to poprvé co je Macron použil. V dubnu v projevu na pařížské Sorbonně také varoval před koncem EU. "EU je smrtelná, muže zemřít," uvedl tehdy. V tehdejším projevu mluvil i o ekonomickém zaostávání, především za Čínou, ale zdůrazňoval geopolitické aspekty evropského zaostávání. Varoval, že svět, jak ho známe se změnil a Evropa musí investovat do obrany a obranného průmyslu. Varoval také, že Evropa není pro Spojené státy prioritou a pokud nezačne jednat sama, může se stát vazalem USA.
Macron podobně ostře mluvil už v roce 2019 o NATO, když uvedl, že aliance se nachází ve "stavu mozkové smrti". Hájil tehdy především myšlenku evropské strategické autonomie, vedle NATO a USA. Ve zmíněném projevu z letošního dubna však už Macron mluvil o investicích evropských států, jak do vlastních schopností obrany, tak o investicích do "evropského pilíře NATO".