Němci se letos nejvíce bojí rostoucích cen a migrace, uvádí studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Němci mají letos největší obavy kvůli stoupajícím cenám a následkům migrace. Vyplývá to ze studie, kterou ve středu v Berlíně představila pojišťovací společnosti R+V Versicherung. Podle ní je ale průměrný strach ve společnosti ve srovnání s předchozím rokem o něco nižší.
„Lidé vnímají aktuální vývoj skepticky,“ uvedl hlavní autor studie Grischa Bower-Rabinowitsch. Pozitivní zprávy o vývoji inflace, která je nyní v Německu na nejnižší úrovni od února 2021, podle něj Němce neuklidnily. „Společensko-politická témata navíc nabírají na váze. K nim patří především migrace a strach z politického extremismu,“ dodal.
Dopady rostoucích životních nákladů vyvolávají podle studie obavy u 57 procent Němců. Na čele žebříčku jsou tak už potřetí v řadě. „Naše dlouhodobá statistika ukazuje, že pokud jde o vlastní peněženku, reagují Němci citlivě,“ řekl Brower-Rabinowitsch. V uplynulých třech desítkách let byl tento strach ve studii na prvním místě čtrnáctkrát, sedmkrát byl pak na druhé příčce.
Strach z možného přetížení státu následkem migrace má 56 procent dotázaných. Na třetím místě se v letošní studii umístila obava spojená s nedostupným bydlením (52 procent), na čtvrtém strach z napětí ve společnosti, které vyvolává přistěhovalectví (51 procent). Strach z následků migrace je přitom větší na východě Německa (60 procent) než na západě (55 procent). Polovina Němců má podle průzkumu strach také ze zvyšování daní či krácení dávek.
„Obyvatelé jsou konfrontováni s mnoha krizemi. Hospodářská situace je nadále napjatá, stejně jako ta geopolitická. Také následky aktuální války (na Ukrajině) se jen těžko odhadují. To vše lidi znejišťuje,“ uvedla ke studii spoluautorka Isabelle Borucká z univerzity v Marburgu.
Ve srovnání s loňským rokem je ale obava Němců z toho, že nezvládnou držet krok s růstem cen základních potřeb, i z drahého bydlení nižší. Nejvíce – o osm procentních bodů – stoupl oproti loňsku strach z politického extremismu, kterého se nyní obává 46 procent dotázaných. Výrazný nárůst zaznamenal také strach z terorismu, a to o pět procentních bodů na letošních 43 procent. O dva procentní body se snížil strach z války, do které by bylo zapojeno i Německo. Obává se jí 41 procent dotázaných.
Studie je výsledkem průzkumu mezi zhruba 2400 Němci staršími 14 let. Průzkum se uskutečnil mezi červnem a srpnem letošního roku. Společnost R+V Versicherung přehled největších obav Němců sestavuje přes 30 let, poprvé s ním začala v roce 1992. Nejvyšší průměrný strach ve společnosti zjistila v letech 2003 a 2016 (52 procent), nejnižší v roce 2021. Letos je na 42 procentech.
Autoři studie se dotazují na obavy v oblasti hospodářství, společenského vývoje, životního prostředí či zdraví. Letos poprvé se ptali na strach spojený s umělou inteligencí. V průzkumu jej vyjádřilo 34 procent dotázaných.