Být proti Green Dealu není proruské
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dva členové vlády, Petr Fiala a Marek Výborný, jednali včera s předáky zemědělských organizací. Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství mají z pohledu vlády tu výhodu, že se distancují od protestů a traktorových blokád, které budou na magistrálu v Praze uvaleny v pondělí. Blokády zaštiťuje Asociace samostatných odborů (ASO) a tvář jim poskytli dva bývalí předsedové Agrární komory, Jan Veleba a Zdeněk Jandejsek.
Co ale mají současní a bývalí agročinovníci společného, je odmítavý postoj k unijnímu Green Dealu, jímž chce EU přivést emise skleníkových plynů postupně až na nulu. V čerstvém stanovisku to komora formuluje jako „přehnané environmentální ambice formulované v Zelené dohodě pro Evropu“.
Když se pak ale začteme do oficiálních zpráv o včerejší schůzce, docházíme k dojmu, že diskuse se vedla jen o třetím a čtvrtém bodu. Premiér a ministr zemědělství svým hostům slibují, že česká delegace se na mimořádném summitu EU o zemědělství (26. února) přimluví za snižování byrokracie. A že přestane danit dotace. O Green Dealu nenajdeme ve výstupech ze včerejška ani slovo. Zato radikální zemědělce, ty, kteří v pondělí chtějí blokovat střed hlavního města a českou vládu radikálně – a experti hned dodají, že naivně – vyzývají ke „zrušení Green Dealu“, rozuměj odstoupení České republiky od něj, premiér označí za „protivládní, proruské síly“, které se na strastech českých sedláků jen chtějí přiživit. Přitom lidé, kteří v pondělí budou dělat virvál nejdřív na magistrále a pak na Malé Straně, budou velkou většinou samozřejmě zemědělci.
U premiéra to není tak, že by si dopady klimatické politiky EU neuvědomoval. Fiala ví, že i v zemědělství má Green Deal ambici razantně omezit emise a že to znamená omezit výrobu potravin nebo konzumace masa. Ví, že ke strategickým cílům Komise patří, aby postupně až desetina orné půdy ležela ladem. Ale co premiér udělá na veřejnosti? Dá rovnítko mezi radikální odpor proti fanatické politice EU a napomáhání Rusku. Takže být fundamentálně, nikoliv jen částečně proti klimatické politice EU, žádat víc než jen kosmetické úpravy Green Dealu je odteď nemorální čin, patrně na úrovni vlastizrady.
Premiér včera navázal na své starší výroky z dubna 2022, kdy u příležitosti Dne země pojal sankce na Rusko jako „výzvu i příležitost, jak snížit například závislost na fosilních palivech“, pochopitelně ruku v ruce s expanzí tzv. obnovitelné energie, jíž se jeho vláda chlubí. Nešťastnou rétorikou se Fiala zakopává v pozicích, z nichž se mu nebude snadno vylézat, i kdyby v Evropě nastal odklon od zelené.