Ve Strašnicích se rodina, přátelé a veřejnost naposledy rozloučili s psychiatrem Cyrilem Höschlem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V neděli se konalo poslední rozloučení s nedávno zesnulým českým psychiatrem Cyrilem Höschlem. Do Velké obřadní síně krematoria v pražských Strašnicích přišlo uctít jeho památku i mnoho známých osobností. Světově uznávaný lékař bojoval na sklonku života s těžkým neurologickým onemocněním.
Na poslední rozloučení přišlo do strašnického krematoria kromě rodiny a přátel i mnoho známých osobností. Nechyběla česká lékařská elita, ale ani někteří politici, herci, novináři a další osobnosti. Byli mezi nimi pražský primátor Bohuslav Svoboda, ministr zahraničí Jan Lipavský či diplomat a přítel zesnulého Michael Žantovský. Z řad lékařů se pohřbu zúčastnili profesoři Jan Pirk, Pavel Pafko, Vladimír Beneš, Pavel Kolář či Petr Weiss nebo Höschlův nástupce v Národním ústavu duševního zdraví Jiří Horáček a mnozí další. Mezi hosty byli kromě jiných také herci Marek Eben, Zdeněk Svěrák nebo houslista Pavel Šporcl. Rozloučeni v naplněné obřadní síni se konalo bez proslovu, zaznělo jen několik skladeb vážné hudby.
Vysokoškolský pedagog a popularizátor psychiatrie Cyril Höschl po revoluci dlouhá léta vedl Psychiatrické centrum v Praze. Byl zakladatelem a prvním ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), který vznikl roku 2015 transformací Psychiatrického centra Praha. Patřil také mezi zakládající členy Učené společnosti a po desítky let k významným postavám svého oboru. Zákeřné neurologické onemocnění ho v posledních dvou letech doslova paralyzovalo.
Vedle svého přínosu pro psychiatrii se Höschl věnoval vědeckému výzkumu, a to zejména v oblasti biologické psychiatrie a neuroendokrinologie. Je autorem učebnice pro studenty psychiatrie, publikoval desítky odborných prací a přednášel i pro veřejnost. V posledních dvou letech získal také řadu ocenění, loni v říjnu například Cenu Neuron za mimořádný přínos vědě.
Mezi lety 2007–2008 působil Höschl také ve funkci prezidenta Asociace evropských psychiatrů a v letech 2004 a 2011 byl předsedou České lékařské akademie. Höschl se v roce 1976 oženil s akademickou malířkou Jitkou Štenclovou a měli spolu dvě dcery a dva syny.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.