Fiala v CIA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Petr Fiala byl v Bílém domě, tak jako před ním Václav Klaus, Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Mirek Topolánek, Petr Nečas, Andrej Babiš. Ten dlouhý výčet jmen ukazuje, že Fialovo dobytí této kvóty není žádný unikát české politiky. Pokud se ale kvůli termínu u amerického prezidenta česká strana nepodbízí – a vyřazením firmy Westinghouse z jaderného tendru Fialova vláda ukázala svéprávnost –, může návštěva u amerického prezidenta být užitečná. Záleží na agendě.
Čím je Fialova cesta do USA unikátní, přesněji skoro unikátní, protože ho v tom předešel Babiš, je fakt, že premiér měl potřebu zajet nejprve do sídla CIA. Aby se premiér jedné země vydával na návštěvu rozvědky druhé země, je divné z definice. Ta druhá země totiž pořád sleduje hlavně své, nikoli naše zájmy. A nedělá jí například žádný problém masivně monitorovat soukromou komunikaci občanů včetně politiků spřátelených evropských zemí. Jaké byly před deseti lety v Americe vyvozeny důsledky z odhalení, že služba NSA odposlouchávala i potentáty, jako je Angela Merkelová? Ano, žádné.
BIS, jejíž ředitel Michal Koudelka samozřejmě s Fialou v Langley byl, prý před třemi týdny odhalila ruskou vlivovou operaci proti integritě eurovoleb. Tak důležité odhalení to bylo, že generál Koudelka neváhal jít na schůzi vlády. Tam podle pěti ministrů skrytých za anonymitou vedle existence obskurního webu Voice of Europe pohovořil o předávání ruských peněz politikům z několika unijních zemí. Jednoho jediného, Petra Bystroně z německé AfD, prý jmenoval a dodal, že u Bystroně mají předání peněz zvukově zachyceno. Tvrzení se rozšířilo Evropou, establishmentové strany jej použily k útoku proti „populistické“ pravici ve svých zemích. Na poznatky Čechů se odvolávala i prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Bystroň příjem peněz popírá a chce vyložení důkazů na stůl. Poslanec Fialovy ODS Pavel Žáček v Salonu Echa a v Bystroňově přítomnosti nepochyboval, že BIS důkazy disponuje a že je do Německa a jinam předá: „Myslím, že to jsou tak závažná tvrzení, která přesahují hranice státu, že to nelze jenom říct a pak říct: My vám nic nedáme. (...) To je naprosto jasné.“
Ovšem pár dní poté se na iDNES.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha od „větve Bystroň“ fakticky distancoval. Připomněl, že adresátem zpráv kontrarozvědky není veřejnost, nýbrž premiér, vláda, prezident. „A když se podíváte dozadu na různé výstupy, zjistíte, že ani premiér, ani nikdo z ministrů a ani BIS nikdy nezmínili žádná jména vyjma těch, která se ocitla na sankčním seznamu.“
Jestli to zůstane na úrovni Jeden ministr anonymně povídal, budeme muset předpokládat, že Fialova vláda a BIS se účastní zpravodajských her, v nichž jsou tajné služby zneužívány proti opozici.
A tady je spojnice s Bidenovou Amerikou. Americké tajné služby včetně CIA jsou dnes zpolitizované nejen do světa, ale i domů bezpříkladným způsobem. Ukázala to proti Donaldu Trumpovi vymyšlená Russiagate, účast CIA při on-line cenzuře pravice a republikánů na sítích, konečně i expertiza bývalých zpravodajských veličin, které reálnou aféru Bidenova syna Huntera jakýmsi kolektivním dobrozdáním odsunuly do říše ruských dezinformací.
Fialův hostitel Joe Biden světovou politiku interpretuje jako kosmický střet liberální demokracie s autoritáři a totalitáři. Biden a demokraté stvořili fantaskní model světa, v němž jsou na jedné straně oni, von der Leyenová, Macron (ten když zrovna nezlobí) – a na druhé Trump, Orbán, Putin, nově Fico... Tajné služby liberálnědemokratických vlád v tomto manichejském světě mají zelenou k zasahování do politické soutěže, protože přece zlo a jeho užitečné idioty musíme porazit vším, co je k dispozici. Petr Fiala takovými počiny, jako je návštěva v sídle Bidenovy CIA, do onoho redukcionistického, nesmírně hloupého pohledu na svět zabředává. A pokud se třeba v USA ještě letos změní politické poměry, bude se z toho těžko vymaňovat.