Petr Pavel podpořil prezidentku Gruzie. „Obdivuji vaši odvahu. Násilí je nepřijatelné“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český prezident Petr Pavel po dnešním telefonátu s gruzínskou prezidentkou s prezidentkou Salome Zurabišviliovou odsoudil násilí na demonstracích v Tbilisi. Ve vyjádření zveřejněném na síti X také ocenil odvahu Gruzínů, kteří si nechtějí nechat vzít evropské směřování své země. Protesty v Gruzii začaly zhruba před dvěma týdny po rozhodnutí vlády pozastavit přístupové rozhovory s Evropskou unií.
"Násilí na demonstrantech, novinářích i představitelích politické opozice v Tbilisi a dalších městech je nepřijatelné. Obdivuji odvahu Gruzínů, kteří si nechtějí nechat vzít evropské směřování své země a v tom mají naši plnou podporu," uvedl Pavel, který se předtím se Zurabišviliovou spojil telefonicky.
Právě jsem dotelefonoval s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišvili. Násilí na demonstrantech, novinářích i představitelích politické opozice v Tbilisi a dalších městech je nepřijatelné. Obdivuji odvahu Gruzínů, kteří si nechtějí nechat vzít evropské směřování jejich země a v… pic.twitter.com/4kkLvYis3p
— Petr Pavel (@prezidentpavel) December 10, 2024
Česká diplomacie začátkem prosince uvedla, že ČR podporuje evropské aspirace Gruzínů. Ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo násilí proti pokojným demonstrantům a opozici. Uvedlo také, že v předchozích měsících opakovaně vyjadřovalo znepokojení nad kroky vedoucími k porušování práv a svobod občanů země a ohrožujícími jejich evropskou budoucnost.
Gruzie prochází vážnou krizí od parlamentních voleb, které se konaly 26. října. Úřady za vítěze voleb prohlásily vládnoucí stranu Gruzínský sen, ale odpůrci vlády v čele s prezidentkou Zurabišviliovou odmítli volební výsledky jako podvod. Rozhodnutí odložit přístupová jednání s Evropskou unií vyvolalo bouři odporu a vlnu demonstrací v Tbilisi i v dalších městech. Vláda trvá na tom, že Gruzie vstoupí do EU do roku 2030, a obviňuje opozici a demonstranty z pokusu provést revoluci s pomocí peněz ze zahraničí.