VIDEO: Turecko představilo vlastní superstíhačku. Neviditelný Kaan má za sebou první let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecký víceúčelový stíhací letoun TAI TF Kaan, který má konkurovat stíhačkám 5. generace, má za sebou první let. Na letišti v Ankaře historickému okamžiku přihlížel i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Letoun, který vyvíjí turecká státní společnosti Turkish Aerospace Industries ve spolupráci s britskou BAE Systems má mít technologii stealth a nadzvukové motory vlastní turecké provenience.
"Dosáhli jsme další kritické fáze naší cesty k výrobě vlastního letounu 5. generace," uvedl na akci v Ankaře prezident Erdogan. Server Nikkei Asia upozorňuje, že se první let nové stíhačky koná měsíc před tureckými volbami. Turecko svůj program vývoje nadzvukového letounu významně akcelerovalo poté, co v roce 2019 USA odmítly prodat Turecku letouny F-35. A to v reakci na nákup ruského raketového systému S-400 ze strany Turecka.
Here's the official first flight footage of Türkiye’s 5th generation stealth fighter jet KAAN. pic.twitter.com/zibICbYtaI
— Clash Report (@clashreport) February 21, 2024
Letoun Turecko plánuje obsadit vlastními motory. Představený prototyp prozatím používá motory General Electric F110, které pohání třeba F-16 Fighting Falcon. Stíhačky F-16 by Turecko mělo v dohledné době získat od USA poté, co schválilo vstup Švédska do NATO.
Stíhačka TAI TF-X Kaan by měla dosahovat rychlosti Mach 1,8 a výšky 17 kilometrů. Letoun je kolem 21 metrů dlouhý a rozpětí křídel vychází na 14 metrů. Projekt počítá s tím, že bude existovat v jedno a dvoumístné variantě. Turecko uvedlo, že podepsalo memorandum o spolupráci na vývoji s Ázerbájdžánem a jedná o dodávkách například s Pákistánem, tato jednání by brzy měla být finalizována. Novou stíhačku nabídlo Turecko také například Malajsii či Kataru. První dodávky tureckému letectvu jsou plánovány na rok 2028.