Požadavky Hamásu jsou nerealistické, řekl Netanjahu a trvá na jeho zničení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na svých předchozích prohlášeních, když se vyjádřil k vývoji války v Pásmu Gazy a k jednáním s hnutím Hamás o zastavení bojů a propuštění rukojmích. Požadavky radikálů označil za odpoutané od reality poté, co lídr Hamásu vyhlásil, že kromě stažení izraelské armády chce zastavení blokády Gazy a propuštění Palestinců z izraelských věznic.
„Nepřestaneme, dokud všechny nezničíme,“ řekl premiér podle zpravodajského webu The Times of Israel (TOI) s odkazem na Hamás. Ohradil se přitom proti výhradám, které zaznívají i od izraelských spojenců v souvislosti s plánovaným útokem na město Rafáh na jihu Gazy. Netanjahu uvedl, že vzkázal americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, že izraelská armáda tuto operaci podnikne.
Netanjahu je pod sílícím tlakem, aby uzavřel dohodu o klidu zbraní po více než čtyřměsíčním tažení proti Hamásu. Takový vývoj by usnadnil přísun humanitární pomoci pro více než dva miliony Palestinců, pro Izrael je ale hlavním smyslem jednání osvobodit rukojmí, které Hamás zadržel při útoku na izraelské území 7. října.
Radikální hnutí, které Západ považuje za teroristickou organizaci, však klade i další požadavky. Vůdce jeho politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja v sobotu zopakoval, že přijme pouze stažení izraelské armády, zastavení blokády Pásma Gazy a propuštění palestinských vězňů odpykávajících si dlouhé tresty v Izraeli.
Netanjahu podle TOI řekl, že pouze ústupky ze strany Hamásu umožní pokrok v jednání. Mezitím izraelská armáda i v sobotu pokračovala v bombardování Gazy, píše agentura Reuters, podle níž obyvatelé a zdravotníci hlásili desítky mrtvých a zraněných. Izraelci také oznámili, že zadrželi 100 podezřelých při razii ve městě Chán Júnis v areálu největší nemocnice, která aktuálně v Gaze funguje.
Izraelská vláda již několik dní avizuje, že její pozemní operace se zaměří na Rafáh, který označuje za poslední baštu Hamásu v Pásmu. Humanitární organizace i západní představitelé varují, že takový postup by mohl mít katastrofální následky vzhledem k tomu, že do Rafáhu před boji utekl asi milion lidí. Biden v pátek uvedl, že doufá, že Izrael „masivní pozemní invazi“ nespustí.
G7 chce „udržitelné“ ukončení války
K situaci se v sobotu vyjádřily i státy velkých světových ekonomik (tzv. G7). Schůzky v Mnichově se účastnili ministři zahraničí Německa, Spojených států, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady. Přítomen byl také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který uvedl, že G7 usiluje o „udržitelné“ ukončení války v Pásmu Gazy.
Společné prohlášení mimo jiné vyjadřuje obavu z vysídlování palestinských civilistů. Vyjádření přichází v době, kdy Izraelci v boji proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás plánují útok na Rafáh, tedy poslední město v Pásmu Gazy, které zatím jejich pozemní ofenzíva plně nezasáhla.
Město ležící u hranice s Egyptem se po vypuknutí nové války stalo útočištěm statisíců Palestinců, kteří před boji nemohou utéct za hranice Gazy. Kam by se tito lidé v případě rozsáhlého útoku mohli evakuovat, není jasné.
čtk,