Ukrajina musí být realistická, řekl Pavel v USA. „Část území zůstane pod ruskou kontrolou“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina musí být realistická v otázkách ohledně vlastních cílů. Kyjev si musí uvědomit, že některá území zůstanou "alespoň dočasně" pod ruskou kontrolou, řekl český prezident Petr Pavel. "Je na čase, aby se Ukrajinci i jejich západní spojenci postavili čelem k tomu, co je realita," řekl Pavel v rozhovoru pro americký deník The New York Times.
Petr Pavel během své návštěvy New Yorku dále upozornil na populistické vůdce "přátelské k Rusku". Mezi ně zařadil i maďarského premiéra Viktora Orbána s tím, že podobní vůdci narušují evropskou jednotu ve válce s ruským diktátorem Vladimirem Putinem. Petr Pavel kritizoval Viktora Orbána za propagaci jeho "mírové politiky" a označil ho za "prototyp evropského populismu."
Připomněl, že Orbánovy "mírové mise" a cesty do Moskvy a do Pekingu, podporoval i slovenský premiér Robert Fico. "Je sice hezké neustále opakovat, že všichni chtějí válku, ale jenom já chci mír - samozřejmě, že vypadáte mnohem lépe než všichni ostatní. Ale bohužel si většina lidí neuvědomuje, že takový návrh je nereálný," uzavírá Pavel.
"Nejpravděpodobnějším výsledkem války je to, že část ukrajinského území bude dočasně pod ruskou okupací," domnívá se prezident, exnáčelník generálního štábu české armády a bývalý předseda vojenského výboru NATO. "Tato dočasnost může trvat roky."
Není to první a poslední názor na situaci na Ukrajině. Už od loňské neúspěšné letní ukrajinské protiofenzivy se mluví o tom, že ukrajinští obránci mají pouze mizivé šance na znovuzískání velké části ztraceného území v Donbasu. Vojenská situace na Ukrajině bude tento týden také hlavním tématem Valného shromáždění OSN v New Yorku, kde bude přítomen i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten by zde měl veřejně odhalit takzvaný "plán vítězství."
Se Zelenským se v úterý setká i spolkový kancléř Olaf Scholz. Ten v nečekaně otevřené výpovědi řekl, že spolková vláda učinila „několik rozhodnutí, která jsou mi velmi jasná.“ Německo nezruší omezení dosahu zbraní, které dodalo na Ukrajinu, jak to požaduje Zelenskyj. "To není slučitelné s mým osobním postojem. (...) To neuděláme. A máme pro to dobré důvody," prohlásil Scholz.
Pavel v rozhovoru dále připomněl, že povodně ve střední Evropě, pravděpodobně nejhorší za poslední desetiletí, jsou jasnou připomínkou rostoucí hrozby změn počasí vyvolaných změnou klimatu. Český prezident Petr Pavel to řekl ve svém projevu na Summitu budoucnosti, který se koná na úvod Valného shromáždění OSN. Česko podle něj bude nadále prosazovat silnější globální reakci na klimatickou krizi.
"Současnou klimatickou krizi a její dalekosáhlé důsledky je třeba řešit komplexním a uceleným způsobem prostřednictvím posíleného a účinného multilateralismu," řekl prezident, který na summitu vystoupil druhý v pořadí. Klimatická krize podle něj násobí hrozby a má potenciál zhoršit některé z největších problémů lidstva, jako je chudoba, hlad nebo zdraví.